Mide bulantısı hissetmenin 6 şaşırtıcı nedeni

Mide bulantısına aşırı stresten hamileliğe kadar birçok şeyin neden olabiliyor. İşte mide bulantısı hissetmenize neden olabilecek altı beklenmedik şey ve bulantıyı önlemenin yolları...

Bazı şüpheli yiyecek veya içeceklere kendinizi kaptırdıktan sonra mide bulantısı hissetmenizi bekleyebilirsiniz. Ancak mide bulantısı birdenbire başladığında çok stresli olabilir. Muhtemelen son birk gün içinde yiyecek seçimlerinizin izini sürmeye başlarsınız veya hamilelik olasılığıyla, son döngünüzü düşünüyor olabilirsiniz. Ama hamile olmadığınızı biliyorsanız ve acayip bir şey yemediyseniz, ne olduğunu merak etmeniz doğaldır.

Hamilelikle veya kötü yiyeceklerle hiçbir ilgisi olmayan pek çok başka şey midenizi bulandırabilir. İşte mide bulandırıcı hissetmenize neden olabilecek altı beklenmedik şey ve bulantıyı ortadan kaldırmak için yapabilecekleriniz.

Mide bulantısı nedir

Mide bulantısı, genellikle kusma dürtüsüyle birlikte gelen mide rahatsızlığıdır. Kemoterapi veya hamilelik gibi belirli durumlarda daha yaygın olmasına rağmen, herkes mide bulantısı yaşayabilir.

Mide bulantısının belirtileri oldukça basit: Kusacakmış gibi hissediyorsunuz. Ancak kusmadan da mide bulantısı yaşayabilirsiniz, sadece kusacakmış gibi hissedersiniz.

Bulantı nedenleri

Hamilelik ve acayip yiyecekleri zaten biliyorsunuz, ancak neden mide bulantısı yaşadığınızı açıklayabilecek başka şeyler de var.

1. Kendinizi stresli veya endişeli hissediyorsunuz

Stres bir duygu olsa da, vücudunuzda bir dizi fiziksel değişikliğe neden olur. ve bağırsaklar, olumsuz duygulara karşı oldukça hassastır.

Bağırsaklarınız, yiyecekleri sindirim sisteminize itmek için genişlemeye ve büzülmeye çalışan sinirlerle kaplıdır. Ancak stresli veya endişeli olduğunuzda, beyniniz ek kasılmalara neden olan sinirlere sinyaller gönderir. Buna taşigastri denir. Tüm bu kasılmalar bağırsaklarınızın normal ritmini bozar ve bu da mide bulantısı hissetmenize neden olabilir. Ve etkilerini hissetmek için aşırı strese bile gerek yok. Küçük bir stres bile mide bulantısı hissetmenize neden olabilir.

Birkaç derin nefes almak için duraklamak, daha sakin hissetmenize yardımcı olabilir ve bu da mide bulantınızı hafifletebilir. Bulantı anında bir fincan zencefil çayı işinize yarayabilir. Zencefil, mide bulantısını hafiflettiği düşünülen özelliklere sahiptir.

2. Aç olabilirsiniz veya çok hızlı bir şekilde yemek yemiş olabilirsiniz

Yemek yemeden birkaç saat geçtiğinizde kan şekeriniz çok düşebilir. (Özellikle yediğiniz son şey çoğunlukla sade bir simit ya da kurabiye gibi karbonhidrat ise.) Bu, sizi bayılacak gibi baş döndürücü ve mide bulandırıcı bir duruma sokabilir.

Çözüm mü? Bir bardak meyve suyu, bir parça taze veya kuru meyve veya ekmek gibi karbonhidratı yüksek bir şey yiyin. Daha sağlıklı seçenekler yoksa şeker de işe yarayacaktır. Vücudunuza şeker girmesi kan şekerinizi normale döndürür, böylece kendinizi daha iyi hissetmeye başlarsınız. (Yağ veya protein oranı yüksek gıdalardan uzak durun. Kan şekerinizi yükseltmezler ve karbonhidrat emilimini yavaşlatabilirler.) Diğer taraftan, aniden çok miktarda yemek yediğiniz için mide bulantısı hissetmeniz mümkündür.

3. Biraz su içmeniz gerekebilir

Mide bulantısı hissetmek, sadece huzursuz midenizin daha fazla su içmenizi söylemesi olabilir. Bazı insanlar için hafif dehidrasyon bile mide bulantısına neden olabilir.

Eğer siz de gerçekten susamışsanız, muhtemelen dehidrasyonun mide bulantınıza neden olup olmadığını anlayacaksınız. Durum buysa, su için.

4. İlaçlarınız olabilir

Bol miktarda ilaç, takviyeler ve reçetesiz satılan ilaçlar mide bulantısı hissetmenize neden olabilir. Bazen, aç karnına reçetesiz satılan bir ağrı kesiciyi kullanmak, mide bulantısı hissetmenize neden olabilir. Midenizde tampon görevi görecek yiyecekler olmadığında, bazı hapların bileşenleri midenin iç yüzeyini tahriş edebilir. C, E vitaminleri ve demir gibi takviyeler de benzer bir etkiye sahip olabilir.

Son yemeğinizden bu yana bir veya iki saatten fazla zaman geçtiyse, küçük bir şeyler yiyerek bulantıyı uzak tutabilirsiniz. Genellikle bir parça ekmek veya birkaç kraker yeterli olur. Vitaminlerinizi veya ilaçlarınızı almadan önce atıştırmalıklarınızı yediğinizden emin olun, böylece midenizde tampon oluşturabilirsiniz. Daha sonra yemek yemek genellikle yardımcı olmaz.

5. Migren olabilir

Migren yeterince kötü değilmiş gibi, bazı insanlarda bir de mide bulantısına neden olabilir. Uzmanlar, migrenin neden mide bulantısı hissetmenize neden olabileceğini tam olarak anlamıyorlar. Ancak migren baş dönmesine ve bulanık görmeye neden olarak mide bulandırıcı olabilir.

6. Kulak enfeksiyonu olabilir

Mide bulantısı ile birlikte kulağınızda basınç hissederseniz, bu bir enfeksiyon olabilir. İyi haber: Bu tamamen tedavi edilebilir. İç kulaklarınızdaki kanallar, dengenizi korumanıza yardımcı olmada önemli bir rol oynar. Enfeksiyon, kulakta normal sıvı seviyelerinde değişikliklere neden olabiliyor. Bu olduğunda beyniniz, enfekte olan kulağınızdaki basıncın sağlıklı kulağınızdaki basınçtan farklı olduğuna dair bir sinyal alır. Ve bu karışık sinyaller mide bulantısı ve baş dönmesine neden olabilir.

Tipik olarak, bir kulak enfeksiyonu kulak ağrısına, kulakta basınç hissine, işitme değişikliklerine, burun tıkanıklığına, baş ağrısına ve ateşe neden olur. Bu semptomları fark ederseniz, doktorunuza görünün. Enfeksiyonla savaşmak için antibiyotik yazacaklar ve birkaç gün içinde kendinizi daha iyi hissetmeye başlayacaksınız.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ