Meyvenin fazlası zararlı

Aşırı meyve tüketiminin karaciğer sağlığını olumsuz etkilediği belirtildi.

Memorial Ataşehir Hastanesi Endokrinoloji Bölümü'nden Doç. Dr. Gökhan Özışık, taze ve kuru meyveleri bol miktarda tüketmenin zararsız gibi görünmesine rağmen, meyvelerin yüksek miktarda şeker içermeleri nedeniyle tehlikeli olabildiğini aktardı.

Özışık, ''Meyvelerin içindeki şeker, karaciğeri yağ depolama durumuna geçirerek, bu hayati organın yağlanmasına neden olur. Zamanla karaciğer hücreleri artık insüline uymamakta, yağ taşıyıcı proteinlerin üretim ile geri dönüşümü de sekteye uğramaktadır. Durum, insülin direnci ve kolesterol yüksekliğine kadar varabilmektedir.

Bir erişkinin sağlıklı beslenmesi için günde 4-5 porsiyon meyve-sebze yemesi gerekmektedir. Nispeten daha az şeker içermeleri sebzelerin daha değerli bir besin olarak kabul görmesini sağlar.''

Özışık, meyve tüketirken dikkat edilmesi gerekenleri de şu şekilde sıraladı:
''Sabah kahvaltı öncesi veya ana öğünden en az iki saat sonra meyve yiyin, akşam yemeğinden sonra meyveden uzak durun.

Nispeten az tatlı, koyu renkli ve tadı buruk meyveleri tercih edin. Meyve kompostosu yaparken çok az şeker ilave edin, reçel tüketiminde dikkatli olun.

Meyve salatasına, tatlı krema ilave etmeyin. Çikolata sosuna batırılmış meyvelerden uzak durun. Meyveyi yoğurtla karıştırarak tüketirseniz daha az meyve yemiş olursunuz.

Hazır meyve suları ve limonataları tüketmeyin, tüketecekseniz de doğrudan taze meyveden kompresle elde edilen, şeker ilavesiz ve cam şişede olanları tercih edin. Meyveli dondurmanın daha sağlıklı bir seçim olduğunu düşünmeyin.''

Yorumlar

YORUM YAZ