Meyve ve sebzeleri doğru yıkamak için ipuçları

Özellikle koronavirüs salgını içerisinde olduğumuz şu günlerde meyve ve sebzeleri doğru yıkamak oldukça önem taşıyor...

Dürüst olmak gerekirse, hepimiz bu salgın günlerinde meyve ve sebze yerken korkuyoruz. Koronavirüs salgınının ortasında pazardan meyve ve sebze satın almak, hijyen konusunda aklımızda endişeler yaratıyor. Sağlık uzmanları, kapsamlı bir yıkamadan sonra meyve ve sebzeleri tüketmenizi tavsiye ediyor. Peki, meyve ve sebzeleri doğru şekilde yıkadığımızdan nasıl emin olabiliriz?

İştemeyve ve sebzelerinizi yıkamak için en iyi yöntemler.

1. Önce kişisel hijyen

Meyve ve sebzeleri yıkamadan önce, özellikle avuç içi ve kollarınızın ön kısmını en az 20 saniye yıkamalısınız. Ayrıca, meyve ve sebzelerin çürük veya ezik olmamasına yıkamadan önce özellikle dikkat edin.

2. Akan suda yıkayın

Ellerinizi yıkadıktan sonra meyve ve sebzeleri akan suda yıkayın. Ayrıca, düzgün bir şekilde ovmak için ellerinizi kullanın.

3. Asla herhangi bir sabun kullanmayın

Meyve ve sebzeleri temizlemek için sabun, deterjan veya özel yıkama ürünleri kullanmayın.

4. Kök sebzeler fırçalama gerektirir

Patates veya havuç gibi kök sebzeleri temizlerken, tüm kirlerin giderilmesini sağlamak için sebze fırçası veya sünger kullanılmalıdır. Meyveleri ise, bir kevgir içine koyun ve patojenleri yok etmek için akan suyun altında durulayın.

5. Yapraklı sebzeler durulama gerektirir

Marul ve yapraklı sebzeler bir kase soğuk suya konulmalı ve üstündeki kirlerindne arındırmak için yavaşça ileri geri hareket ettirilmelidir. Daha sonra musluğun altında durulanıp, tüketilebilir. İsterseniz işlemi bir kez daha tekrarlayabilirsiniz.

Meyve ve sebzeleri doğru yıkadıktan sonra tükettiğinizden emin olun.

Pişirmeden önce asla yıkamamanız gereken yiyecekler

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ