Meyve suyunun sağlığınız üzerindeki etkileri

Eğer günlük önerilen meyve ihtiyacınızı, kolay bir yol olarak her sabah meyve suyu içerek almaya çalışıyorsanız vücudunuza büyük bir kötülük yapıyor olabilirsiniz.

İçtiğiniz meyve suyunun her ne kadar iki porsiyon meyveye eş değer olduğu söylense de bu durum sizi kronik ve hayatınızı tehdit edecek hastalıklara meyilli hale getirebilir.

Dokuz yıllık bir çalışma

101.257 yetişkin üzerinde dokuz yıl boyunca yeni yayınlanan bir çalışma yapıldı ve şekerli içeceklerle yüksek kanser riski arasında herhangi bir bağlantı olup olmadığı üzerinde çalışıldı. Şekerli içecekler kapsamında yüzde 100 meyve suları, meşrubatlar (gazlı ve gazsız), şuruplar, meyveli içecekler, tatlandırıcılı sıcak içecekler, süt bazlı tatlandırıcılı içecekler, spor içecekleri ve enerji içecekleri değerlendirildi.

Kanser riskini artıyor

Meyve suyu sonuçları şok edici çıktı. Yüzde 100 doğal veya tatlandırıcı içeren meyve suyu fark etmeksizin iki meşrubat türü de genel olarak kanser veya göğüs kanseri riskinin artmasında istatistiksel olarak önemli etkiye sahipti.

Araştırmacılara göre, yüksek oranda glisemik yüklemesi- belli bir şekerli içecek sonrası kan şekerinde ani bir yükseliş- vücuttaki inflamatuar hücreleri artırıyor ve bu aşırı reaksiyonun kanserle bağlantılı olduğuna inanılıyor.

Yüksek oranda obezite kaynağı

Yeni yapılan diğer iki araştırma ise şekerli içeceklerle yüksek oranda obezite ve yağ sebepli kanser riski arasında bağlantı olduğunu ortaya koydu. Viseral yağ (iç organlarınızı kaplayan yağ), hücre sinyallerini değiştirerek büyüme yoluyla kanser için elverişli ortam yaratabilir. Ayrıca farklı bazı araştırmalar şekerli içeceklerin yüksek oranda tüketilmesi ile kalp hastalıkları ve diyabet arasında da bağ olduğunu ortaya koyuyor.

Şeker takviyeli meyve sularına dikkat

Birkaç araştırmaya göre de diyabet ve şekerli içecek tüketimi arasında bir bağ var. 2015 yılında yapılan araştırma, şekerle tatlandırılmış meşrubatın tüketim alışkanlığına sahip olmakla yağdan bağımsız olarak yüksek oranda Tip 2 diyabet vakası arasındaki bağlantıyı ortaya koyuyor. Aslında, var olan araştırmanın farklı bir analizi de yüksek oranda şekerle tatlandırılmış meşrubat tüketiminin Tip 2 diyabet oluşumu için yüzde 30 oranında daha yüksek risk oluşturduğuna dair kanıt oldu. Sabah içtiğiniz portakal suyunuza daha sağlıklı bir alternatif arıyorsanız, cilt sağlığınızı artıracak ve sindirime yardımcı olacak limon suyunu deneyin veya maden suyu için. Meyve suyundan vazgeçemeyenler ise meyve suyunu sulandırmayı deneyebilir. İçeceğinizi yarım bardak meyve suyu ve yarım bardak su ile hazırlayın.

Yorumlar

YORUM YAZ