Metabolizmayı bezdiren diyet hataları

Zayıflamak için yaptığınız bu diyet hataları, kilo vermenizi güçleştirirken aynı zamanda sağlığınızı da bozuyor.

Sağlıklı bir hayat ve fit bir vücut için gerekli olan temel şey hızlı bir metabolizmadır. Bunun yüzden de metabolizmanızı hızlandırmek için diyetleri araştırır, spor yapmaya başlarsınız. Ancak bazen sporda aşırıya kaçarak ya da ünlü yıldızların size uymayan diyetlerini uygulayarak durumu abartıyor olabilirsiniz. Bu hafife alınacak bir konu değil aksine sağlığınızı tehdit eden bir durumdur.

İşte metabolizmanızı bezdiren hatalar:

Karbonhidratı kesmek

"Diyete başladım ekmek, pilav, makarna yemiyorum!” Bu özellikle bahar ve yaz aylarında sıklıkla duyduğumuz cümlelerden biridir. Fakat diyetten tamamen çıkartılan karbonhidratlar ilerleyen dönemlerde hızlı kas kaybı, yorgunluk, bitkinlik, sinirsel gerginlik ve ani tatlı krizleriyle sonuçlanıyor. Bunun yanında beynin düzenli olarak çalışabilmesi için kullandığı tek yakıt glikozdur ve günlük 50 gr'ın altında alındığında düşünsel fonksiyonlarda gerilemeye yol açıyor.

Herkesin, diyabet hastalarının bile, günlük olarak karbonhidratı tamamen hayatlarından çıkarmak yerine; tam buğday ekmeği, meyve, bulgur pilavı, kepekli makarna ve çorba gibi kompleks kaynakları kilo kaybı programlarında belirli ölçülerde tüketmeleri gerekiyor.

Bitki çaylarıyla zayıflamayı hızlandırmaya çalışmak

Fazla kilolarından kurtulmak isteyen kişilerin daha fazla bitki çayı içmeleri sıklıkla karşılaşılan bir durum. Ancak bilinçsizce içilen bitkisel çaylar vücuttaki suyu atma ve bağırsak hareketlerini hızlandırma gibi süreçler oluşturarak tartıda geçici yanılgılara sebep olabiliyor.

Üstelik bitkisel de olsa bu tip çayların bilinçsizce ve fazla tüketimi; karaciğerde toksik etki, kalp ritminde düzensizlik, tansiyonda ani değişimler, böbreklerde hasar ve vücuttan aşırı su atımı gibi ciddi zararlara yol açabiliyor. Bu nedenle bitkisel de olsa bu tür çayları mutlaka bir uzmana danışarak tüketin.

Ünlü yıldızların diyetlerini uygulamak

Televizyonda izlediğiniz, dergi ve gazetelerden kesip dolapların üzerine asarak uygulamaya çalıştığınız diyetler ölümcül sonuçlar doğurabiliyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Melis Torluoğlu, her kişinin görüntüsü, yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıklarının nasıl birebir aynı değilse, uygulayacakları diyetin de birebir aynı olamayacağını belirterek, "Dolayısıyla hazır diyet programları uygulamak metabolizma hızında düşüşlere ve kilo kaybında dirence neden olabiliyor” diyor.

Zayıflama ilacı kullanmak

Bilinçsizce tüketilen zayıflama hapları; böbrek yetmezliği, kalp krizi, tiroit hormonlarında dengesizlik, karaciğerde toksik etki, bağırsak faaliyetlerinde anormallikler ve sinir siteminde kalıcı hasara yol açabiliyor.

Bazı besinleri yasak listesine almak

Patates, havuç, bezelye, mısır ve muz, içeriklerindeki onca zenginliğe rağmen maalesef ilk vazgeçilen besinler arasında yer alıyor. Fakat bir besini listeden tamamen çıkarmak hem hayat boyu sürdürülemiyor, hem de bu besine olan ilgiyi arttırıyor. Bu besinler kilo kaybına engel olmadıkları için porsiyonuna dikkat ederek ve zaman ayarlaması yaparak tüketebilirsiniz.

Sporda aşırıya kaçmak

Yeterli enerji ve protein almadan, spor öncesi ve sonrası öğünler belirlemeden bilinçsizce ve uzun saatler yapılan spor; kas kayıpları ve yavaşlayan bir metabolizmadan başka bir şey sağlamıyor.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Melis Torluoğlu, üstelik öncesinde hiç spor yapmayan ve yoğun kilo problemi olan kişilerin aniden uzun süreli spor yapmalarının eklem problemleriyle de sonuçlanabileceğine dikkat çekiyor. Dünya Sağlık Örgütü haftalık 150 dakika egzersiz öneriyor. Dolayısıyla önce bu eğri sağlanmalı, ihtiyaç varsa sporun dozu uzman eşliğinde arttırılmalı.

Sınırsızca meyve yemek

Meyveler mevsimine göre çeşitlilik gösteren, besinsel değeri çok yüksek sağlıklı birer besin öğeleri olmakla birlikte, içeriklerinde bulunan früktoz, insülinden bağımsız hareket ederek, çok hızlı bir şekilde karın bölgesinde yağlanmaya yol açıyor. Bu nedenle enerji ihtiyacınıza göre meyveleri belirli porsiyonların üzerinde tüketmemeniz çok önemli.

Yorumlar

canan 16-03-2015 19:55:28

teşekkürler

YORUM YAZ