Metabolizmaya zarar muhteşem hatalar

Daha sağlıklı bir metabolizma için yaptığımız hataları düzeltmenin vakti geçmesin!

Metabolizmamızın sağlıkçalışması bizim sağlıklı olduğumuzun en önemli göstergesidir. Uzun vadede sağlıklı bir beden ile yaşamak istiyorsak yapmamız gereken metabolizmamızın isteklerini karşılamak…

Ama biz genelde metabolizmamıza zarar veren muhteşem hatalar yapıyoruz. İşte bu yazı tam da bunlarla ilgili. Özellikle metabolizmamızı yavaşlatan muhteşem hatalarımızla ilgili. Çünkü yavaşlayan metabolizma yorulmuş iç organ demektir.

Şimdi bakalım neymiş o hatalar ve biz doğruyu bulmak için ne yapmalıyız?

metabolizmaya zarar muhteşem hatalar

Sabahları uyanma saatleri

Metabolizma için en değerli şeylerden biri de sağlıklı bir uykudur ve günde en az 6 – 8 saat arası uyumak gerekir. Bu sebeple vücudumuzun ihtiyacı olan uykuyu ona vermek için her gün düzenli olarak aynı saatte uyuyup uyanmalıyız.

Özellikle güne başladığımız saatlerin değişmemesi çok önemli. Genelde hafta içi çalıştığımız için erken uyanırken hafta sonu daha geç uyandığımızda metabolizmamıza bir darbe vurmuş oluyoruz. Sadece bir günlük kaçamak dahi takvime atılmış bir çentik olacak ve devamı gelecektir.

İşte bu yüzden uyku düzenimize özen göstermeli, metabolizmamıza istediği değeri vermeliyiz.

metabolizmaya zarar muhteşem hatalar

Kahvaltı sorunsalı

Kahvaltı, bir türlü gereken özeni göstermediğimiz büyük bir sorunsal olarak hayatımızın ortasında duruyor da bir kare ona dönüp bakmak aklımıza gelmiyor.

Her sabah güne kahvaltı ile başlamak gerektiğini artık bütün uzmanlar ellerinde megafon haykırıyorlar resmen. Peki bir poğaça ile geçiştirmek, bir kase yulaf yeyip öğle yemeğini iple çekmek metabolizmamızı mutlu eder mi sizce? Elbette hayır!

Özellikle protein ağırlıklı bir kahvaltı metabolizmamızın bizden beklediği. Çünkü sadece karbonhidrat tükettiğimizde daha fazla enerji harcayan vücudumuz kas kütlesini artıracak. İşte bu yüzden bir parça da protein eklemekte fayda var. Her kahvaltı için en az 20 gram protein eklemesiyle doğru bir kahvaltı edebiliriz.

kafein yüklemesi

Kafein yüklemesi

Özellikle kahvaltı yerine geçen ya da doğru bir kahvaltıdan sonra tüketilen kahve de metabolizmamız üzerinde etki eden muhteşem hatalardan biri. Tabii abartıldığında…

Kahve içtiğimiz anda vücudumuza anlık bir uyarıda bulunuyor. Kafein ile uyarılan merkezi sinir sistemi, bize kendimizi iyi hissettiriyor. Kafeinli bir fincan kahve metabolizmaya en az 3 saate kadar sürecek yüzde 10 – 15 oranında bir hızlanma getiriyor. Bu elbette ulaşmak istediğimiz bir sonuç.

Sorun vücuda kafein yüklemesini abarttığımızda ortaya çıkıyor. Çünkü çok fazla kafein tüketimi sebep olduğu mide rahatsızlıkları ile bir süre sonra metabolizmayı tersi yönde etkilemeye çalışacaktır…

spor sonrası yemek

Spor sonrası açlık

Elbette spor sağlıktır ve her uzman da bunu destekler; tabii doğru ilerlemek koşulu ile…

Spor sırasında yapılan egzersiz hareketleri kas depolarından harcama yapacağından bir saat içinde doğru bir beslenme ile vücudu doyurmamak metabolizma için bir zulümdür.

Bu yüzden 15 – 20 gram protein ve yine 15 – 20 gram karbonhidrattan oluşan bir öğünle vücudumuza besleyerek metabolizmamıza yatırım yapmalıyız.

metabolizmaya zarar muhteşem hatalar

Elbette su tüketmemek

Su hayat ve biz hayatımız için bunca değerli bir nimeti tüketmediğimizde metabolizmamıza en muhteşem hatayı yapmış oluyoruz.

Çünkü metabolizma dediğimiz şey aslında vücudumuzdaki enerjinin sindirimi, atıkların atılması, enerjinin vücut içinde değerlendirilmesi gibi tüm yaşamsal faaliyetlerin toplamıdır ve tüm bunlar için ortak ihtiyaç da sudur.

Bu sebepten vücudumuzun ihtiyaç duyduğu kadar suyu, günde ortalama 2 litre, düzenli bir şekilde içmeye özen göstermeliyiz. 2 litreyi tüm güne yayarak tüketmek su içmenin düzeni demektir.

Metabolizmamıza muhteşem yatırımlar yaptığımız bir ömrümüz olsun…

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ