Metabolizmanızı canlı tutun kilo verin

Metabolizmanızı canlı tutup, metabolik hızınızı artırabilirseniz hem daha sağlıklı bir vücuda sahip olur hem kilo verir hem de verdiğiniz kiloları kolay kolay geri almazsınız.

Zayıflama diyetleri ile uğraştığımız bugünlerde bir derdimiz de metabolik hızımızı arttırmak. Oturduğunuz yerde bile daha fazla kalori yakmak istiyorsanız metabolik hızınızı artırmanız gerekiyor.

Aslında metabolizmanın hızlanmasını sağlayan en iyi unsur kas kitlesini artırmak, yani hareket etmek. Bunun yanı sıra metabolizmayı hızlandırmanın birkaç yolu var elbette. Mesela gün içinde aldığımız sıvılar, yiyecekler...

2-3 saatte bir yemek

Bazı kişiler 'acıkmadıkça yemeyin' der, bazıları ise 'sık sık bir şeyler yiyin.' Amaç sürekli yemek değil ama kan şekerini dengelemek ve açlık krizlerini önlemek için ara öğün şart. Ara öğünlerin hepsinde tost yiyemeyeceğiz belki. Bazen bir sandviç ara öğün iken bazen de 5-6 fındık ara öğün sayılabilir.

Ara öğünleri yaşam şeklinize ve çalışma saatlerinize göre planlamak gerekir. Metabolizma uzun süre aç bırakıldığında yavaşlar ve ona 1 bardak süt yollamak "Durma çalış” demektir!

Hareketsiz kalma metabolizmanı canlı tut

Hareket etmeden metabolizmadan bir hızlanma beklemeyin. Sadece oturarak hiçbir şeyi hızlandıramazsınız. Gün içinde tüm gün oturarak çalışan biri akşam eve gidip sadece televizyon karşısında oturuyor ise sadece ara öğün veya yeşil çay içmek yeterli olmayacaktır.

Önce adım atın! Önce arada 5 dakika bile olsa yürüyün. Bu yürüyüşler gün içinde yayılırsa ve haftada 2-3 gün spor amaçlı yürüyüşler eklenirse artık oturduğun yerden bile daha fazla kalori yakmaya başlayacaksın.

Su tüketimini artır

Su içmek metabolizmayı hızlandırıyor. 1 öğünde oturup üst üste 5 bardak değil ama her saat başı 1 bardak veya her öğünden önce 1 bardak su içmek kesinlikle dolaşımı ve metabolizmayı hızlandırıyor.

2-3 fincan yeşil çay iç

Yeşil çay içerek metabolizmayı hızlandırdığımızı ve sağlığımızı koruyan bağışıklık sistemini güçlendirdiğimizi biliyoruz. Yeşil çaydaki antioksidanlar hakkında çalışmalar; bu etken maddelerin kansere karşı koruyucu etkilerinin dışında metabolizma üzerinde de etki yaparak zayıflamayı desteklediğini gösteriyor.

Günde 2-3 bardak süt iç yoğurt ye

Protein grubu zayıflamayı hızlandırabiliyor. Özellikle kas kitlesini korumak ve artırmak, spor ile desteklendiğinde inanılmaz iyi sonuçlar veriyor.

Süt grubunda bulunan CLA yani konjuge linoleik asit yağ yakımını artırıyor. Zayıflamak ve metabolizmayı hızlandırarak bunu yapmak istiyorsanız her gün süt veya yoğurt hayatınızda olmalı.

Haftada 2-3 kez balık veya kırmızı et, 1-2 kez tavuk ye

Protein olmadan kas kitlesini artırmak veya metabolizmayı hızlandırmak mümkün değil. Her gün yeteri kadar protein almak metabolik hızı artırıyor. Spor yapıyorsanız mutlaka spordan önce protein almaya özen gösterin. Öğle saatlerin yani daha çok enerji harcadığınız saatlere protein koyun.

Her güne 1 yumurta

Yumurta en iyi protein kaynaklarından biri. Aynı anda protein, mineral ve vitamin sağladığı için zayıflama diyetlerinin vazgeçilmezidir. Yumurta yemek metabolizmayı hızlandırıyor ve tok tutuyor.

Baharat kullan

Metabolik hızı artırmak istiyorsanız yemeklere, çorbalara hatta yoğurt içine bile baharatlar ekleyin. Her öğünde eklemek metabolik hızı etkiler.

Yorumlar

tuncer 08-07-2014 09:39:02

valla pul bibere devam. hic sasmaz

YORUM YAZ