Mental sağlığınızı güçlendirecek ipuçları!

Fiziksel sağlığımız kadar mental yani zihin sağlığımızı korumak da oldukça önemlidir. Peki bunun için bir şeyler yapıyor musunuz? Cevabınız ''hayır'' ise sizin için güzel yöntemlerim var. İşte detaylar...

Abone Ol 

Egzersizi ihmal etme

Fiziksel olarak aktif olmak zihin sağlığınız için çok önemli. Bilimsel araştırmalar egzersiz yapmanın beyni dinç tuttuğunu hatta gençleştirdiğini söylüyor.  Pitssburg üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada iki grup insana egzersiz yaptırılmış. Bir grup sadece esneme hareketleriyle sınırlandırılırken diğer grup ise aerobik yapmış. Araştırma sonucu ise oldukça dikkat çekici. Esneme hareketi yapan grubun mental sağlığında iyileşme gözlemlenirken, aerobik egzersiz yapan grubun öğrenme ve hafıza kapasitesi yıl boyunca artmış.

Egzersiz yapmak meme kanseri riskini azaltıyor mu? | Prof. Dr. Mustafa ÖZDOĞAN

İletişiminizi arttırın

İletişim kurmaktan çekinmeyin. Çağrıldığınız davetleri mümkün olduğunca kabul edin. Sosyalleşmek beyin sağlığının kilit noktası. Mutlaka iletişiminizi arttırmaya çalışın. Unutmayın insan sosyal bir varlık. Sosyal olmak yaradılışımızda var. Eğer kendinizi sosyal ortamlardan izole ediyorsanız bu tutumdan kaçının. Araştırmalar yalnız hissetmenin beyni iltihaplandırdığını ve beyin hastalıkları riskini arttırdığını söylüyor.

Yoksa Siz Hala Konuşmadan İletişim Kurmayı Bilmiyor Musunuz?

Paketlenmiş gıdalardan kaçın

Paketlenmiş gıdalar beyni iltihaplandırıyor. Evet bu gıdalar her yerde ve kaçınmamız çok zor. Bu yüzden en azından tüketim miktarınızı aza indirin.  D vitamini ve B12 Takviyesi alın. Yeterince B12 almayan insanların erken bilişsel düşüş gösterdiği söyleniyor.

Hazır gıda tüketmenin zararları nelerdir?

16 saatlik oruç

16 saat oruç tutup gün boyunca 8 saati yemek yemeye ayırmak zihin sağlığını arttırmak için tercih edilen bir yöntem. Niye mi? Çünkü beynin fizyolojik değişikliklere uğrama yeteneğini arttırır, beden ve zihin sağlığına iyi gelir. Aynı zamanda oruç tutmak, beyin hücrelerinin büyümesini sağlar ve beyni güçlendirir.

Oruç tutmak beyni güçlendiriyor” - Sağlık Haberleri

Diş sağlığınızı koruyun

Diş eti hastalığı olanların zihinsel sağlık hastalıklarına yakalanma olasılığı daha yüksektir. Çünkü bağışıklık sistemimiz ağızdan başlar. Doğru beslenmenin yanı sıra bu besinlerin girdiği ağız bölgemize ve diş sağlığımıza da dikkat etmemiz gerekmekte.

Diş Sağlığı :: Sağlığınız, Her Zaman Önceliğimiz! - Avrupa Hospital ::

 

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu