Menopoz yorgunluğuyla başa çıkmanın 4 yolu

Yeterince dinlenseniz de sürekli yorgun mu hissediyorsunuz? Menopoz yorgunluğu yaşıyor olabilirsiniz. Menopoz yorgunluğunun nedenlerini ve başa çıkmanın 4 yolunu sizin için derledik.

Menopoz yorgunluğu, "değişim" zamanı geldiğinde yaşayabileceğimiz birçok sinir bozucu semptomdan biridir. Yaşadığınız diğer tüm fiziksel şeylerin yanı sıra, hayatınızı sürdürmeye çalışırken her zaman yorgun hissetmek gerçekten yorucu olabilir. Halsizseniz ve kendiniz gibi hissetmiyorsanız, yalnız değilsiniz. Neyse ki, enerjinizi geri kazanmanıza yardımcı olabilecek, yapabileceğiniz basit değişiklikler var.

Menopoz yorgunluğuna ne sebep olur

Yaşamın bu evresindeki birçok kadın menopoz yorgunluğu yaşar. Yorgunluk, sürekli olan (örneğin, sadece uykusuz bir gece tarafından tetiklenmeyen) aşırı yorgunluk için kullanılan süslü bir kelimedir ve normal günlük aktivitelerinizi gerçekleştirme becerinizi önemli ölçüde etkiler. Pek çok kadın sağlığı uzmanına göre menopoz yorgunluğu birçok farklı nedenden dolayı ortaya çıkabilir.

Öncelikle, yaşadığınız yeni semptomlar hakkında daima doktorunuzla konuşun. Özellikle başlangıçta menopozda aşırı yorgunluk yaygındır, ancak aynı zamanda tiroid bozuklukları, böbrek ve karaciğer hastalığı, kalp problemleri gibi diğer daha ciddi rahatsızlıkların bir semptomudur.

Doktorunuz bunun sadece menopoz başlangıcının sizi yorgun hissetmenize neden olduğunu belirtirse, bunun arkasında birkaç neden vardır. Menopoz başladığında (ve hatta öncesinde), vücudunuz hızlı hormonal değişikliklerden geçer. Perimenopozal dönemde (genellikle 40'lı yaşlarda başlar ve dört ila 12 yıl sürebilir), progesteron ve östrojen hormonlarının seviyeleri düşmeye başlar ve bu da daha hafif veya daha ağır düzensiz dönemlere yol açar.

En az 12 aydır adet görmediğinizde menopoza girmiş sayılırsınız. Bu olduğunda, östrojen ve progesteron seviyeleri daha da hızlı düşerken, tiroid hormonları ve adrenal hormonlar da dalgalanır.

Tüm bu hormonal sistemler hücresel enerjimizi düzenlediğinden, ani değişikliklerin bizi bitkin hissettirebileceği mantıklıdır. Bu nöbetler ayrıca sıcak basmalar, ruh hali değişiklikleri, uyku bozuklukları ve vajinal kuruluk gibi diğer menopoz semptomlarından da sorumludur.

Kilo alımı, dehidrasyon ve artan stres gibi diğer faktörler de menopoz tarafından tetiklenebilir ve bu da kendinizi yorgun hissetmenize neden olabilir. Neyse ki, enerjinizi yeniden kazanmanıza yardımcı olabilecek bazı önemli yaşam tarzı değişiklikleri var...

Menopoz yorgunluğuyla savaşmanın 4 yolu

Vücudunuzu hareket ettirin

Yorgun olduğunuzda egzersiz, yapmak isteyeceğiniz son şey olabilir, ancak araştırmalar, tempolu yürüyüş veya yoga gibi orta yoğunlukta egzersizin menopozdaki kadınlarda enerji düzeylerini artırmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. Diğer çalışmalar da egzersizin uykusuzluk, sıcak basması, ruh hali değişimleri ve kronik ağrı gibi semptomları yönetmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Günde en az 30 dakika egzersizi hedefleyin. Ekstra strese neden olmak istemediğiniz için eğlenceli bulduğunuz fiziksel aktiviteler bulmaya çalışın (stres hormonu kortizol, menopozun arkadaşı değildir!). Bu da bizi bir sonraki noktamıza getiriyor...

Stresi azaltın

Elinizden geldiğince, taşıdığınız stresi azaltmaya çalışın. Menopoz sırasında doğal bir olay olan stres hormonu kortizolün yüksek seviyeleri, enerjinizi elinizden alabilir ve uyku düzeninizin bozulmasına neden olabilir. Bununla birlikte, derin nefes alma ve meditasyon gibi basit uygulamaların kortizol seviyelerini düşürdüğü, zihinsel sağlığı ve uykuyu iyileştirdiği gösterilmiştir. Basit bir kortizol azaltıcı egzersiz için, her saat durup beş derin nefes almayı deneyin.

Sağlıklı bir uyku düzenine sahip olun

İyi uyumuyorsanız, gün boyunca enerjik kalmakla mücadele etme olasılığınız daha yüksektir. Kendinizi dinlendirici bir geceye hazırlamak iyi bir uyku hijyeni gerektirir. Öncelikle her gün aynı saatlerde uyanmaya ve yatağa gitmeye çalışın. Bu, vücudunuzun ne zaman dinlenme zamanı geldiğini bilmesine yardımcı olur. Geceleri ekran sürenizi kısaltın, cihazlarınızı kullanmaktan kaçınmaya çalışın, yatağa girmeden bir saat önce ekranlardan gelen mavi ışığa maruz kalmak, beyninizi uyanık kalmaya tam anlamıyla ikna edebilir! Ve son olarak, gece terlemelerini azaltmak için oda sıcaklığını düşük tutun.

Akıllıca beslenin

Menopozun başlangıcında sağlıklı bir diyet izlemek, özellikle yorgunluk gibi semptomları yönetmeye çalışıyorsanız, oldukça önemlidir.

Dehidrasyon, yorgunluğun önemli bir nedenidir çünkü hücreleriniz susuz kaldığında, düzgün çalışması için daha çok çalışmaları gerekir. Araştırmalar, kadınlar yaşlandıkça, östrojendeki düşüş nedeniyle vücutlarının da su tutmadığını gösteriyor, bu da genellikle dokuların suyu emmesine ve tutmasına izin veriyor. Gençken, yüzde 60 ila 70 oranında sudan oluşuruz, ancak menopozdan sonra kadınların sadece yüzde 55'i su olabilir, bu büyük bir düşüş! Vücudunuzu gün boyunca bol su ile yenilediğinizden emin olun.

Yorgunluğu azaltmaya çalışıyorsanız alkol tüketiminizi sınırlamak da yardımcı olabilir. Alkol uykuya dalmanıza yardımcı olabilir, ancak aslında uyku döngünüzü, aldığınız uyku kadar derin ve dinlendirici olmayacak şekilde bozar.

Ve son olarak, öğünlerinizi gün boyunca küçük ve sık tutmak enerji seviyenizi ve kilonuzu daha iyi yönetmenize yardımcı olabilir. Ana öğünlerde çok ağır yemekler tercih etmeyin ve gün içine daha küçük öğünlerden oluşan ara öğünleri eklemeyi deneyin. Bu, kan şekeri seviyenizi dengede tutmanıza ve daha enerjik olmanıza yardımcı olur. Beyninize ve vücudunuza iyi hissetmek için ihtiyaç duyduğu besinleri sağlayacak olan taze meyve, sebze, kepekli tahıllar ve protein gibi doğal, işlenmemiş yiyecekleri tercih edin.

Menopozla birlikte gelen yorgunluğu yönetmek söz konusu olduğunda basit değişiklikler, büyük değişimleri sağlayabilir. Ve her zaman olduğu gibi, bunun hayatınızda değişikliklerle dolu hassas bir dönem olduğunu unutmayın, bu yüzden her şeyi anlamak için küçük nöbetler sırasında sabırlı olmaya çalışın.

Size zarif ve sağlıklı bir geçiş diliyoruz.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ