Menopoz sırasında osteoporoz belirtilerini önlemek için 3 ipucu

Menopoz sırasında hormonal değişiklikler sadece sıcak basması, uyku bozuklukları veya depresif ruh hali gibi semptomlara neden olmaz, aynı zamanda osteoporoz riski de artar. Peki bu durumu nasıl önleriz? İşte tüm detaylarıyla...

Abone Ol 

Osteoporozun (kemik ermesi) nedenleri

 

Osteoporoz (Kemik Erimesi) nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir? -  Memorial

30 yaşından itibaren kemiklerimizin yoğunluğu azalmaya başlar – ancak yaşlanmanın yanı sıra diğer faktörler de katkıda bulunabilir. Bunlara kalsiyum eksikliği, D vitamini eksikliği, sigara, aşırı alkol tüketimi veya egzersiz yapmama dahildir. Bunun dışında, menopoz sırasında düşen östrojen seviyesi ile osteoporoz riski artar: Kadın cinsiyet hormonu, diğer şeylerin yanı sıra, kemik kaybını yavaşlatmaktan sorumludur. İyi haber: Birkaç ipucu ile osteoporoz gelişimini etkili bir şekilde önleyebilirsiniz. 

Menopoz sırasında osteoporoz: Bunu önlemek için 3 ipucu

1. Kalsiyum açısından zengin yiyecekler yiyin

Kalsiyum ve Metabolik Önemi Nedir ? - Besinler ve Beslenme

Kalsiyum, diğer şeylerin yanı sıra, vücut hücrelerimizin işlevi için gerekli olan, kanın pıhtılaşması için önemli bir faktör olan ve stabil dişler ve kemikler için gerekli olan hayati bir mineraldir. Özellikle menopoz döneminde östrojen seviyesi düştüğü için kadınlar daha fazla kalsiyum tüketmeye özen göstermelidir. Diğer şeylerin yanı sıra, hormon kemiklerdeki kalsiyum emilimini kontrol eder. Kalsiyum açısından zengin besinler arasında süt ürünleri, kuruyemişler, baklagiller, tohumlar ve brokoli veya ıspanak gibi yeşil sebzeler bulunur. 

2. D vitamini desteğine dikkat edin

D Vitamini Nedir? Nasıl Kullanılır? - Balparmak

Kalsiyum kaynağınıza ek olarak, yeterli miktarda D vitamini tükettiğinizden de emin olmalısınız. Çünkü bu sadece kalsiyumun bağırsaktan emilmesini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda kemiklerdeki mineralin emilimini de destekler. Bu nedenle D vitamini eksikliği de osteoporoz için risk faktörlerinden biridir. Vücudumuz esas olarak güneş ışığına maruz kalarak D vitamini ürettiğinden ve güneş vitamininin sadece küçük bir miktarını besinler yoluyla alabildiğimizden, gerekirse karanlık mevsimde diyet takviyeleri kullanabilirsiniz. Ancak, almadan önce doktorunuza danışmalısınız. 

3. Spor yapmak

Uzmanlar inatçı insanların daha uzun ve mutlu yaşadığını saptadı! - Olay  Gazetesi Bursa

Fiziksel aktivite ve spor, kemikleri güçlendirmek ve osteoporoz gibi hastalıkları önlemek için her şeyden önce gelir. Bunun nedeni, kemiklerimizin kendilerine sunulan zorluklara uyum sağlamasıdır, yani stresli olmadıklarında parçalanırlar. Buna karşılık, kemiklerimiz hedeflenen eğitim yoluyla stabilite kazanır. Kemiklerimize çok fazla yük bindiren ve böylece onları güçlendiren sporlar özellikle uygundur – bunlar arasında ağırlık çalışması, jimnastik veya yürüyüş yer alır. 

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu