Menopoz döneminde yapılan 4 beslenme hatası

Menopoz sırasında çoğu kadın sıcak basması, sindirim sorunları veya uyku bozuklukları gibi semptomlarla uğraşır. Kadınlar kötü yemek yediklerinde kilo alımı da yaygındır. Menopoz döneminde kadınların yaptığı 4 beslenme hatasını açıklıyoruz.

Abone Ol 

1. Çok yağlı et ve sucuk

Günlük menünüzde kırmızı et ve işlenmiş sucuk var mı? En geç menopoz döneminde bunu bir an önce değiştirmelisiniz.

Çünkü düzenli olarak yağlı et veya sucuk tüketimi sadece tartıyı etkilemekle kalmaz, sağlığınızı da olumsuz etkiler.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, hem kırmızı et hem de işlenmiş sosisler çeşitli kanser türlerinin riskini artırabilir.

Zaten menopoz döneminde artan kalp ve damar hastalıkları riskinin de arttığı söyleniyor.

Yılda kişi başına 3,6 kg. şarküteri ürünü tüketiliyor

2. Yeterli protein yok

Özellikle menopozdan önce, bu süre zarfında kas yıkımını önlemek için diyetiniz yoluyla yeterli miktarda protein tüketmeniz önemlidir. Ek olarak, protein tüketimi metabolizmayı uyarır, bu da vücudun ilgili yiyeceği sindirirken kalori yakması anlamına gelir.

Ayrıca proteinler sizi uzun süre tok tutar ve bu nedenle kilo vermek veya kilonuzu korumak istiyorsanız diyetinizin önemli bir parçasıdır.

Hayvansal protein kaynaklarına örnek olarak kümes hayvanları, balık, yumurta veya süt verilebilir. Soya ürünleri ve baklagiller vejetaryenler ve veganlar için uygun protein kaynaklarıdır.

Selection Of Protein Sources In Kitchen Background Stok Fotoğraflar & Protein'nin Daha Fazla Resimleri - Protein, Yiyecekler, Et - iStock

3. Çok fazla boş karbonhidrat

Karbonhidratlar vücudumuz için önemli bir enerji kaynağı olsa da, menopoz döneminde kilo vermek veya kilonuzu korumak istiyorsanız beyaz ekmek, makarna veya tatlılar gibi “boş” karbonhidratlar olarak adlandırılanlardan kaçınmalısınız.

Boş karbonhidratlar, karbonhidratlar dışında vitamin veya mineral gibi diğer besin öğelerini neredeyse hiç içermeyen besinlerdir.

Tam tahıllı ekmeğin aksine, beyaz ekmek kan şekeri düzeylerinin hızla yükselmesine ve düşmesine neden olur – bu nedenle uzun süre tok hissetmez ve hızla tekrar acıkmayız. En geç menopoz döneminde beyaz undan tam tahıllı ürünlere geçin.

Karbonhidratların Önemi,Karbonhidratlar Hiç Alınmazsa Ne olur? - Besinler ve Beslenme

4. Çok fazla kahve

Birçok insan kahveyi sever ve günde birkaç kez filtre kahve, cappuccino ve benzerlerini içer.

Ancak, popüler sıcak içecek ölçülü olarak sağlıklı olsa da, menopoz döneminde çok fazla tüketmekten kaçınmalısınız. Çünkü kahve sinir sistemini uyarabilir ve sıcak basması, çarpıntı ve uyku bozuklukları gibi tipik menopoz semptomlarını artırabilir. Bu arada aynı şey siyah çay gibi diğer kafeinli içecekler için de geçerlidir.

Kahve Çeşitleri Nelerdir? Türk ve Dünya Kahveleri Resimli Listesi - Nefis Yemek Tarifleri

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu