Meme kanserinde risk faktörleri nelerdir

İstatistikler; her 7-8 kadından birinin meme kanseri riski taşıdığını gösteriyor. Ailesinde kanser hikayesi olanlar rutin kontrollerini aksatmamalı.

Birçok kadın için meme kanseri en çok korkulan hastalıktır. İstatistikler; yaklaşık yedi veya sekiz kadından birinde, yaşamları boyunca meme kanseri gelişeceğini göstermektedir. Günümüzde meme kanseri riskini azaltmaya yardımcı olabilecek çok sayıda strateji mevcuttur.

TRT Haber'de yayınlanan 'Sağlık Olsun' adlı programın konuğu Prof. Dr. Ahmet Özenç, meme kanseri hakkında bilgiler verdi.

Meme kanserinin en önemli nedeni genetik faktörlerdir diyen Prof. Dr. Ahmet Özenç, "Sadece meme kanseri olarak düşünülmemeli, yumurtalık ya da başka kanser tiplerinin görülmüş olması da riski artırıyor" dedi.

Ailesinde meme, yumurtalık ya da kalın barsak kanseri hikayesi olanların, taramalar konusunda daha dikkatli olmaları gerekiyor. Belirli bir yaştan itibaren yapılacak düzenli kontrollerle bu riskin önüne geçilebiliyor. Prof Dr. Ahmet Özenç, 35-40 yaşında her kadının mutlaka mamografi çektirilmesi gerektiğini belirtti.

Prof. Dr. Ahmet Özenç'in meme kanseri ile ilgili verdiği bilgiler İZLE:

Yorumlar

YORUM YAZ