Mekanlarda kişiliğinizi öne çıkartacak özellikler

Her insanın farklı bir kişiliği, karakteri olduğu gibi mekânların da farklı kişilikleri oluyor.

Yaşadığımız ortam ve mekânlar kişiliğimizi ne kadar yansıtıyor hiç düşünmüş müydünüz? Mekânlarında tıpkı insanlar gibi kişilikleri ve ayırt edici özellikleri olduğunu söyleyen Tasarımcı Nihat Yıldız, kişilikleri yansıtan mekânlarda ön plana çıkacak özellikleri paylaşıyor. Mekânlar kişilikleri ile farklılaşıyor ve özelleşiyor. Tasarımcı Nihat Yıldız, kişilikleri yansıtan mekânlarda ön plana çıkacak özellikleri paylaşıyor.

Mekâna kişilik katmak için ihtiyaçları belirleyin

Bir mekânı dekore ederken öncelikle o mekâna ruh katacak ihtiyaçları belirlemek en önemli konuların başında geliyor. Daha sonra da ihtiyaçları karşılayacak mobilya, aksesuar ve renklerin zevklerinize ve kişiliğinize hitap etmesi. Mekanın bütününün bir konsept olarak ele alınması gerektiğini vurgulayan Tasarımcı Nihat Yıldız, "Hayatınızda önemli yer tutanları, merak ve hobilerinizi mekânınızda birleştirirseniz orası bir mobilya dükkânı olmaktan çıkar ve ruhunuzu yansıtır." dedi.

Tasarım seçimine dikkat

Sahip olduğunuz mekânda içinizdeki enerjinizi dışarı mı çıkarmak istiyorsunuz yoksa kendinizi daha rahat ve huzurlu hissedebileceğiniz bir mekân mı yaratmak istiyorsunuz. İşte burada önemli olan nokta kişilik. Tercih ettiğimiz tasarım ürünler, dekore ettiğiniz
ortamda kişiliğinizi yansıtmak için önemli görevler üstleniyor.

Nihat Yıldız, "Eğer yaratıcı ve sosyal bir kişiliğiniz varsa, duvarlarınızda kullanacağınız koyu mavi, küf yeşili, limon sarısı ve kızılımsı tonlar, kendinden emin karakterinizi daha fazla açığa çıkaracaktır.

- Sakin bir yapınız varsa, kendinizi evinizde daha rahat ve huzurlu hissetmek için kahverengi, metalik gri, çağla ve orman yeşili gibi renk tonlarıyla evinizde modern bir atmosfer oluşturabilir ve evcimen kişiliğinizin kendini daha rahat hissetmesini sağlayabilirsiniz.

- Özgürlüğüne düşkün bir kişiliğiniz varsa duvarlarınızda kullanabileceğiniz tozpembe, açık mavi ve sarı gibi soluk pastel tonlarıyla, hem doğal ışığın etkisini artırabilir hem de özellikle küçük odalarda daha geniş bir mekân algısı yaratabilirsiniz.” diyor.

Yorumlar

YORUM YAZ