Meditasyon ile harekete geçmenin 5 yolu

Meditasyon doğru yapıldığında, stresi azaltabilir, tansiyonu düşürebilir, ruh halini iyileştirebilir ve kişisel farkındalığı arttırabilir...

Çoğu insan için meditasyon denince akla hareketin az olduğu aktiviteler gelir. Ancak sınırlı hareketlerle yapılan meditasyon büyük bir uygulamanın sadece küçük bir kısmı.

Meditasyon birçok şekilde olabilir. Yalnız ve hareketsiz veya toplu ve aktif olabilir. İkisinde de, farklı hareketler ve davranışlar yapılarak aynı rahatlatıcı sonuçlar sağlanabilir.

İşte beş aktif meditasyon örneği:

Yürüyüş

Dikkatli yürüyüş olarak da bilinen yürüyüş meditasyonu, zihninizi ve bedeninizi meşgul etmenin basit bir yoludur. Genellikle giriş niteliğinde bir uygulama olarak kullanılır, zaman gereksinimi veya hız sınırı yoktur. Popüler teknikler adım saymayı ve saat yönünde yürümeyi içerir. En iyi sonuçları elde etmek için küçük adımlarla başlayın ve gitgide büyük hedeflere ulaşmaya çalışın.

Dans

Dans meditasyonları, tek tek veya grup halinde yapılabilecek tam vücut deneyimidir. Sezgisel hareketi ve ritmik nefesleri destekleyen müziklerle yapılmalıdır. Amaç, egoyu bastırmak ve serbestçe akan bir gemi olabilmek için dikkat dağıtıcıları ortadan kaldırmaktır.

Yoga

Meditasyon her zaman yoganın bir parçası olmuştur. Kişinin nefesini merkezlemek temel bir ilkedir. Yoga meditasyonuyla, her hareketi bir şeye odaklanırken (yani nefes, görüntü, ses) gerçekleştirirsiniz. Maneviyat ve madde arasındaki uyumu güçlendirmek için müziklerden yararlanabilirsiniz.

Çizim

Çizim hem yaratıcı hem de tedavi edicidir. Yıllar boyunca, çeşitli travmalarla baş eden insanlara güvenli bir çıkış sağlamıştır. Gerilimden kurtulmanın ve zihni sakinleştirmenin etkili bir yoludur. Profesyonel kalitede olması gerekmez. Karalamalar, desenler veya hatta boyama kitapları ile yapabilirsiniz.

Doğa yürüyüşü

Doğa yürüyüşünden daha rahatlatıcı olan pek az şey vardır. Açık havada yürümek; doğayı, vücudu ve nefesi birleştiren aktif bir meditasyondur. Doğa yürüyüşü zihninizi açmak ve vücudunuzu şarj etmek için harika bir yoldur. Aynı zamanda kendinizle ve çevrenizle tekrar bağlantı kurmanızı sağlar. Sadece düşüncelerinizi temizleyin ve yürüyüşe odaklanın.

[email protected]

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ