Matcha çayını keşfedin

Kalp hastalıklarını önlemekten yaşlanma sürecini yavaşlatmaya kadar sağlığa birçok faydası bulunan matcha çayını Diyetisyen Serkan Sıtkı Şahin yazdı...

Matcha çayı, özel bir yeşil çay türüdür. Matcha çayı, tüm yaprağın tüketildiği tek çay türüdür ve büyük bir özenle toplanan en kaliteli yapraklardan yapıldığı için yeşil çayın sağlık faydalarını diğer formlardan daha fazla sunar. Eşsiz, güzel ve zengin aromalı bir içecek olan matcha çayı, çoğu insana huzur hissi verir.

Matcha çayı için diğer yeşil çay formlarının aksine, çay bitkileri hasattan üç hafta önce ağır gölge bezleriyle kaplanır. Bu, bitkinin daha iyi dokuya sahip daha büyük, daha ince yapraklar geliştirmesini sağlar. Hasat elle yapılır ve en kaliteli matcha için sadece en küçük yapraklar seçilir. Herhangi bir fermantasyona engel olmak için yapraklar kısa bir süre buharda pişirilir, ardından kurutulur ve soğuk depolama için balyalara paketlenir. Ortalama altı ay sonra çayın lezzeti ideal hale gelir.

Matcha çayının faydaları

Birçok mineral ve vitamin (A, B-kompleksi, C, E ve K vitaminleri) sağlamanın yanı sıra, matcha çayı kateşin polifenolleri (yüksek antioksidan aktiviteye sahip bileşikler) bakımından zengindir. Bu bileşikler birçok kansere karşı koruma sağlar, kardiyovasküler hastalıkları önlemeye ve yaşlanma sürecini yavaşlatmaya yardımcı olur.

Ayrıca kandaki zararlı kolesterolü azaltır, kan şekeri seviyelerini düzenler, yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur ve vücudun birçok toksine karşı direncini arttırır. Matcha çayındaki en önemli polifenol, birçok tıbbi çalışmanın konusu olan EGCG'dir (epigallo-kateşin gallat). Matcha çayı önemli miktarda diyet lifi içerir ve neredeyse hiç kalorisi yoktur.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ