Masum sanıp tüketiyoruz oysa kalbi çürütüyor…Bir daha asla yemeyeceksiniz!

İşte masum gibi gözüken etkilerini öğrendikten sonra ise bir daha asla ağzınıza bile sürmeyeceğiniz o yiyecekler...

Abone Ol 

Sağlıklı bir kahvaltı, vücudunuza enerji veren, tok hissetmenizi sağlayan lif, protein ve sağlıklı yağlar içermelidir.

Ancak sağlıksız bir kahvaltı seçimi, halsizlik, kilo artışı ve kronik hastalık riskinin artması gibi olumsuz etkilere neden olabilir.

İşte asla tüketilmemesi gereken, damar tıkanıklığından kronik rahatsızlıkların artmasına kadar bir dizi zarara yol açabilen o yiyecekler…

Günümüzde sağlıklı yaşam ve beslenme konuları, bireylerin yaşam tarzlarını şekillendirmekte ve günlük alışkanlıklarını belirlemektedir.

Kahvaltı, günün başlangıcında vücuda enerji sağlamak, metabolizmayı canlandırmak ve gün boyunca ihtiyaç duyulan besin öğelerini temin etmek açısından kritik bir öneme sahiptir.

Ancak, tüketilen yiyeceklerin kalitesi, bu sağlıklı alışkanlığın olumlu etkilerini ya da olumsuz sonuçlarını belirleyebilir.

Bu bağlamda, bazı kahvaltı tercihlerinin aslında sağlığa zarar verebilecek potansiyel tehlikeler içerdiği unutulmamalıdır.

İşte asla tüketilmemesi gereken, damar tıkanıklığından kronik rahatsızlıkların artmasına kadar bir dizi zarara yol açabilen o yiyecekler…

Kahvaltılık gevrekler

Zararlarını öğrenince evinizdekilerin hepsini çöpe atacaksınız! Kalp sağlığını tehdit ediyor!Birçoğumuz kahvaltılık gevreklerin besleyici bir seçenek olduğunu düşünebilir, ancak bu genellikle yanıltıcıdır. Tahıl paketleri üzerinde “tam tahıl içerir” gibi sağlık bilgileri bulunabilir, ancak çoğu zaman bu tahıllar yüksek oranda işlenir ve sadece az miktarda tam tahıl içerir. Üstelik bu tahıllar genellikle zenginleştirme adı verilen bir süreçte yapay olarak eklenmiş besinler içerir. Bir çalışma, zenginleştirilmiş kahvaltı gevrekleri tüketen çocukların, tahıl tüketmeyen çocuklar kadar sık hastalandığını göstermiştir. Ayrıca, kahvaltılık gevrekler genellikle rafine edilmiş tahıllar ve yüksek şeker içerir, bu da obezite, tip 2 diyabet ve kalp hastalığı riskini artırabilir.

Margarin

İşte dünyanın en zararlı 10 besini! 2. sıradaki sizi şoke edecek

Margarin, içinde doymuş yağ veya şeker bulunmadığı için sağlıklı bir kahvaltı seçeneği gibi görünebilir. Ancak bu, iki temel nedenle sağlıksız bir tercihtir. Özellikle margarinin ekmekle birlikte tüketilmesi, çoğu ekmeğin içindeki unun rafine edilmiş olması nedeniyle size az besin ve lif sağlar. Bu da kan şekerinizin hızla yükselmesine neden olabilir. Ayrıca, çoğu margarin trans yağları içerir, ki bu da sağlıksız bir yağ türüdür. Trans yağlar, iltihaplanmaya neden olabilir ve hastalık riskinizi artırabilir.

Hazır meyve suyu

Hazır meyve suları diyabeti tetikliyor - Fotohaber - Sağlık

Meyve suyu, açlıktan kaçınmaya, kilo alımını kontrol etmeye ve kronik hastalıklardan korunmaya çalışanlar için kötü bir seçenektir. Çoğu hazır meyve suyu, çok az meyve suyu içerir ve genellikle şeker veya yüksek fruktozlu mısır şurubu ile tatlandırılır. Yüksek şeker içeriği, obezite, metabolik sendrom, tip 2 diyabet ve diğer sağlık sorunları riskinizi artırabilir. Meyve suyu içmek, kan şekerinizin hızla yükselmesine neden olabilir çünkü emilimi yavaşlatacak yağ veya lif yoktur.

Şekerli meyveli yoğurtlar

Sağlıklı Meyveli Yoğurt Tarifi: Sağlıklı Meyveli Yoğurt Nasıl Yapılır? | Lezzet

Bir kase tam yağlı sütlü yoğurdun üzerine eklenmiş meyveler, sağlıklı bir kahvaltının güzel bir örneğidir. Ancak yağsız, şekerle tatlandırılmış meyveli yoğurtlar sağlıksız bir seçenektir.

Çoğu aromalı yoğurt, bir porsiyon dondurmadan daha fazla şeker içerir. Süt ürünlerinden yağın çıkarılması ve şekerin eklenmesi, besleyici bir kahvaltı seçeneğini daha az sağlıklı bir atıştırmalığa dönüştürebilir.

Başa dön tuşu