Maske ve sosyal mesafe ile bu yıl grip salgını daha az olacak

Havanın serinlemesi ile nezleye ve gribe yol açan virüslerin sayısının arttığını belirten İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Yaser Süleymanoğlu, maske, sosyal mesafe ve hijyenin olumlu etkisi ile bu yıl grip salgınının daha az olacağını söyledi ve gripten korunmanın 10 etkili yolunu anlattı.

Mevsim değişiklikleri tüm canlılar üzerinde çeşitli etkiler yaratıyor. Tıpkı ağaçların yaprak dökmesi gibi insan vücudunda da mevsimsel dönüşüme hazırlık sırasında bağışıklık sisteminde zayıflamalar olabiliyor.

Havanın serinlemesi ile nezleye ve gribe yol açan virüslerin sayısı da artıyor. Özellikle çocuklar, yaşlılar ve kronik hastalıkları olanların bağışıklık sistemlerindeki zayıflık nedeniyle grip salgınından daha çok etkilendiğini belirten İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Yaser Süleymanoğlu, özellikle bu grubun aşı olması gerektiğine dikkat çekti.

Bu yıl grip salgını daha az olacak

Sonbahar ve kış mevsiminde ortaya çıkan "rinovirüs, koronavirüs, adenovirüs ve repsiratuvar sinsiyatal virüs” aileleri neredeyse hepimizin yakındığı nezle ve soğuk algınlığı şikayetlerine neden oluyor. Bu rahatsızlıklar daha kolay atlatılsa da yüksek ateşe neden olan grip daha tehlikeli bir hal alabiliyor.

Gribe yol açan influenza virüsünün her yıl değişkenlik göstererek yeni bir türüyle ortaya çıktığını kaydeden Dr. Süleymanoğlu, "Bağışıklık sistemimiz bu virüslerin önceki türünü tanıdığı için tekrar nezle ya da gribe yakalanma riski artlar. Hele çocuklar, yaşlılar ya da diyabet, kalp, yüksek tansiyon, KOAH ve astım gibi hastalıkları olanlar, bağışıklık sistemlerinin zayıf olması nedeniyle gribe daha yatkın oluyor” dedi.

Bu yıl akla takılan en büyük soru, halen devam eden pandemi sürecinde Covid-19 ve influenza virüslerinin birbirine olan etkisi ya da risk artırıcı yönleri olup olmadığı. "Grip olmak Covid-19'a yakalanma riskini artırıyor mu? Hastalığın daha ciddi seyretmesine yol açabiliyor mu?” sorularının cevabının henüz bilinmediğini ifade eden Dr. Yaser Süleymanoğlu, "Bu yıl nezle ve grip salgınının daha az olacağını düşünüyoruz. Çünkü Covid-19 salgınından korunmak için hijyen kurallarına çok dikkat ediliyor. Gribal virüsler damlacık yoluyla yayılıyor. Artık el sıkma, öpüşme gibi sosyal ilişkilerimiz olmadığı için sosyal mesafeye dikkat edildiği için gribin yayılma seviyesi daha düşük olabilir.” ifadelerini kullandı.

Gripten korunmanın 10 etkili yolu

Grip ve Covid- 19'un ortak belirtileri olduğunu, her iki hastalıkta da kırgınlık ve yüksek ateş görüldüğünü hatırlatan Dr. Süleymanoğlu, "Covid-19'da tat ve koku almada sorunlar, nefes darlığı ve kuru öksürük yaşanıyor. Gripte de burun tıkanıklığı ve boğaz ağrısı daha sık görülüyor. 39 derecenin üstünde ateş, nefes darlığı, şiddetli baş ağrısı, ağır öksürük ve ya genel durum bozukluğu halinde hemen hekime başvurmak gerekir” diye uyardı.

Grip ve nezleyi önlemek için antibiyotik kullanmanın son derece zararlı olduğunu, antibiyotikler nedeniyle var olan savunma sisteminin çöktüğünü ve bu durumun da virüslerin çoğalmasına zemin hazırladığını vurgulayan Süleymanoğlu, etkin korunma yollarını sırladı.

1. Maske takmak, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uymak,

2. Bol yeşillik, narenciye, meyve, havuz, soğan, sarımsak, çörek otu ve zerdeçal tüketmek, kısaca protein ve vitaminden zengin beslenmek,

3. Bol sıvı tüketmek,

4. Yaşam alanlarını temiz tutmak ve sık sık havalandırmak,

5. Kalabalıklardan uzak durmak,

6. Beslenme ile karşılanamıyorsa takviye olarak C ve D vitaminlerini almak,

7. Aktif, tempolu yürüyüşler yapmak,

8. Ev ortamını ideal ısı düzeyi olan 21-22 derecede tutmak,

9. Düzenli bir şekilde günde ortalama 7-8 saat kesintisiz uyumak,

10. 65 yaşın üzerindekileri, çocukları, hamileleri ve diyabet, astım, KOAH, kalp, börek, kan hastalığı ve hipertansiyon gibi kronik hastalıkları olanları grip ve zatürreye karşı aşılamak.

Yorumlar

YORUM YAZ