Maske takarken cildi korumak için ipuçları

Sıcak havalarda maske kullanımı yüzde aşırı terlemeye dolayısıyla sivilcelere ve bazı cilt problemlerine neden olabiliyor. Peki, yaz aylarında maske kullanımı nasıl olmalı?

Birçok şehirde maske kullanımının zorunlu hale getirildiği içinde bulunduğumuz yaz aylarında, uzun süre maske kullanımı yüzde normalden fazla terlemeye neden olabiliyor. Aşırı terlemenin bakteriler için uygun bir zemin oluşturduğunu söyleyen Medikal Estetik Hekimi Dr. Meltem Ayran, yaz aylarında maske kullanımı için ipuçları verdi.

Sivilceler ortaya çıkabilir

Pürüzsüz ciltlerde dahi uzun süre maske kullanımı sivilcelere neden olabiliyor. Bunun yanında stres, yağ bezlerimizin fazla çalışması, hormonal değişiklikler ve bazı besinler de akne oluşumunu tetikleyebiliyor.

Maske takıldığında, yüzdeki nem ve yağlanmanın artmasıyla, bakterilerin cildin doğal ortamının bozmasına uygun zemin oluşur. Gözeneklerin tıkanmasıyla birlikte maskenin yarattığı irritasyon (maskeyi takıp çıkarma esnasında da olabilir) ya da minik travmalar da buna sebep olabilir.

Ne yapılmalı

Cilt tipi fark etmeksizin yağlı, normal ve kuru ciltlerde, uzun saatler boyunca uygulanmış maskelerden sonra aknenin yanında kızarıklık ve egzama gibi durumlar ortaya çıkabilir. Ancak ciltte oluşan tüm durumlar kişiye özeldir ve bu nedenle asla uzmana başvurmadan ilaç kullanılmamalıdır.

Cilt problemlerine engel olmak için bunları deneyebilirsiniz:

- Yağlı, akneye meyilli bir cildimiz varsa, benzoil peroksit içeren bir temizleyici ya da bu cilt tipine uygun yıkama ile cilt temizlenmelidir.

- Kuru ve hassas ciltlerde yine maskeyi çıkarır çıkarmaz, hassas ciltlere uygun yıkama ürünleriyle yüz yıkanmalıdır. Hyaluronikasit içeren kremlerle nemlendirilebilir.

- Gün içinde terlediğimizde maskemizi dikkatli bir şekilde çıkarıp, kuru bir pamukla yüzünüzü temizleyebilir, yine maskenin dış kısmına dokunmadan maskenizi tekrar takabilirsiniz.

- Maskenin temas ettiği alanda eğer egzamalı ya da hassas bir alan varsa maskeye değmemesi için silikon bariyerler kullanılabilir ama onlarında temiz ve hijyenik olmasına dikkat etmeliyiz.

- Maskelerimizi çıkarıp takarken dış yüzeylerinin temiz olmadığını hatırlayarak, kulakçıklardan tutup, dış yüzeyini herhangi bir yerle temas ettirmemeliyiz.

- Tek kullanımlık maskeyi çıkardıktan sonra dezenfektan ya da yüzde 70 alkolle spreyleyip, kuruduktan sonra tekrar kullanılabilir, ancak kullan at yapmak daha sağlıklı olur.

- Yıkanabilir maskeleri elde sıcak su ile sıkça yıkamak ve en az 2 adet bulundurup dönüşümlü kullanmak doğru olur.

Yorumlar

YORUM YAZ