Mantarlar nasıl temilzlenmeli

Marketten gelir gelmez aldığınız mantarları akan musluğun altında uzun uzun yıkıyorsanız bir daha düşünün.

Mantarlar yıkanmalı mı yoksa yıkanmamalı mı? Bu konu sıkça tartışılır fakat kesin bir sonuca da ulaşılmaz. Marketten gelir gelmez aldığınız mantarları akan musluğun altında uzun uzun yıkıyorsanız bir daha düşünün. Çünkü uzmanlar bunun bir hata olduğunu söylüyor.

Mantar suyla yıkanırsa ne olur?

Mantarlar sünger gibidir. Suyla temas eden mantarlar suyu tamamen içine çekerler ve bekletseniz de tam anlamıyla kurumazlar. Aynı zamanda yıkanan mantarlar tadını ve aromasını kaybeder.

Nasıl temizlenmeli?

Mantarları temizlerken susuz yöntemleri kullanmalısınız. Mantarların üzerine yapışmış toprak ve diğer kalıntılar bir fırça veya kağıt havlu yardımıyla silerek temizleyebilirsiniz. Merak etmeyin bu şekilde de zararlı maddelerden arınıyorlar. Ayrıca mantarın yıkandığında da bakterilerden kurtulamayacağına dair görüşler var. Suyu direkt olarak içine çeken mantarın bu durumda bakterileri de içinde depoladığı öne sürülüyor.

Mantar temizlemenin aşamaları

- Mantarın sap kısmı yavaşça çekilerek koparın.

- Şapka kısmında görülen siyah kısımları soyun.

- Zar temizleme işleminden sonra, nemli bir bezle kalan siyahlıkları temizleyin.

- Aldığınız mantarlarda gübre kalıntıları olduğuna inanıyor, çok kirli olduğunu düşünüyor ve içinize hiçbir şekilde sinmiyorsa yıkamayı tercih edebilirsiniz.

Yorumlar

YORUM YAZ