Manipülatör insanları nasıl anlarız

Sizi manipüle eden ve edebilecek olan insanları belirleyebileceğiniz manipülatör insanların 9 özelliği...

Manipülatör insanlar aldatma sanatında ustalaşmıştır. Samimi ve içten görünebilirler ancak çoğu zaman bu sadece bir oyundur; gerçek renklerini göstermeden önce sizi kendilerine çekmek için bu bir yoldur.

Manipülatör insanlar, sizi bir araç olarak kullanmak dışında sizinle gerçekten ilgilenmezler. Tahmin ettiğiniz gibi, bunu yapmanın birkaç yolu var. Sık sık laf taşırlar, kafanızı karıştırmaya çalışırlar, delirmiş gibi hissetmenizi sağlarlar. Gerçeği çarpıtırlar ve yalan söylemekten çekinmezler.

Manipülatör insanlar mağduru oynayabilir. Sizi sorumluluk alamayacakları bir probleme neden olmuş gibi gösterirler. Belirli bir süre size hoş ve samimi görünebilirler ve güveninizi kazanmak için adeta pusuya yatarlar. Sizi sık sık savunmacı olarak kullanırlar. Ayrıca son derece agresif olabilirler. İstediklerini yaptırabilmek için kişisel saldırılara ve eleştirilere başvurabilirler.

"Kontrolcüler, suistimalciler ve manipülatörler hatayı hiçbir zaman kendilerinde aramazlar. Her zaman sorunun başkasında olduğunu söylerler.” – Darlene Ouimet

1. Başkalarını önemsemezler

Manipülatör insanlar empatiden yoksundurlar. Bir durumu ele alma tarzlarının tek yol olduğuna inanırlar. İhtiyaçlarının ve isteklerinin karşılanması, onlar için her şeydir. Tüm durumlar ve ilişkilerde onlar hakkında; başkalarının ne düşündüğü, ne hissettiği ve onlardan ne istediği önemli değildir.

2. Sınır tanımazlar

Manipülatör insanlar sınır kavramını anlamamaktadır. Sadece isteklerinin peşinden koşarlar ve yol boyunca kimin incindiğine dikkat etmezler. Fiziksel, duygusal, psikolojik veya ruhsal halinizle ilgilenmezler. Kişisel alan ve kimliğin ne anlama geldiğini anlamazlar ve sizi gerçekten umursamazlar. Parazitlere benzetilebilirler. Doğada bu genellikle kabul edilebilir bir ilişkidir fakat konu insan ilişkileri olduğunda bu durum, karşı tarafın tükenmesine neden olur.

3. Başkalarını suçlarlar

Bir manipülatör insan, sürekli başkalarını suçlayarak kendi davranışları için sorumlulukların üstünü örter. Sorumluluklarını farkındadırlar fakat kötü giden gidişattan asla kendilerini sorumlu tutmazlar. Sorumluluk almayı sürekli, her konuda reddedebilirler. En sonunda, kendi ihtiyaçlarını yerine getirme sorumluluğunu size yıkmaya çalışır, sizin ihtiyaçlarınız için yer bırakmazlar.

4. Duygu sömürüsü yaparlar

Manipülatör insanlar bizim duygusal duyarlılığımıza ve özellikle de vicdanımıza güvenirler. Sizi bir şeye inandırma şanslarının yüksek olduğunu biliyorlar, çünkü siz duyarlısınız, hissediyorsunuz, değer veriyorsunuz ve elbette yardım etmek istiyorsunuz. İlk başta iyiliğinize ve nezaketinize hitap edebilirler, genellikle sizi harika insan olarak tanımlar ve överler. Fakat zamanla bu övmeler en aza iner çünkü sizi gerçekten umursamazlar. Önemli olan tek şey onlar için ne yapabileceğin.

5. Laf taşırlar

Eğer manipülatörleri düşünceli insanlardan ayırt etmenin kolay bir yolunu arıyorsanız, size başkaları hakkında anlattığı olaylardaki konuşma şekillerine dikkat edin. Sizinle başkaları hakkında konuştukları gibi arkanızdan sık sık sizinle ilgili de konuşurlar. Rekabete ve kıskançlığa teşvik eden senaryolar konusunda ustalar.

6. Sadece kullanırlar

Kim olduğunuzu, sizi yanlış anlamaya kararlı olan insanlara açıklamak için zamanınızı boşa harcamayın. Bir insan sizi yakalayamıyorsa, o gelene kadar beklemeyin. Onların seni anlamalarını ve beğenmelerini sağlama görevi sizin işiniz değil. Manipülatörler, sizinle bir insan olarak ilgilenmiyorlar.

7. Sözlerine kanmayın

İnsanları davranışlarına göre tanımlayın, asla sözleriyle kanmayın. Bir insanın söylediği ve yaptığı şeyin iki ayrı şey olduğunu asla unutmayın. Birini, mazeret göstermeden yakından gözlemleyin; genellikle ne görürseniz sonuçta alacağınız şey o olur.

8. Her zaman dikkat edin

İyi bir kişi gibi davranarak, iyi bir insan olmak için çok çaba harcıyormuş gibi görünerek, size iyi insan profili çizebilirler. İlk karşılaşmanızda yaptıkları samimi ve içtenlik oyunları onlarla olan ilişkilerinizi güçlü bir şekilde başlatıyor. Baştan beri bir kişinin göründüğü gibi olmadığını ve yapmacık davranışların arkasına saklandığını anlarsak, o zaman belki de onlarla ilişki kurarken daha dikkatli oluruz.

9. Değerlerinizi kontrol edin

Değerlerinizi ve tutumlarınız düzenli olarak inceleyin. Bunu yeterince yapmadğımız için kendimizi kullandırmaya devam ediyoruz. Yaşam ilerledikçe tutumlarımız değişebilir ve bu değişen fikirlerin bizi nasıl etkilediğini bilmemiz gerekir. Neye inandığımızdan emin olamadığımızda, düşüncelerimizin manipüle edilme ihtimali çok yüksektir. Kendinizden emin olmadığınızda karşı tarafa manipülasyon için izin vermek çok kolaydır.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

03-04-2021 10:53:18

Bibire bir hatta fazlasi var eksi yok

Smyrna 02-03-2021 02:30:05

Necmi hoca aynı si birebir

Mahir 26-02-2021 08:06:32

Bir turgutta bizde var :)))

Belgin 30-11-2020 15:55:07

Sürekli yaşadığim bir sey,şükür degerlerim var...tşk.

benim için önemli 25-03-2019 08:05:38

Bulun O Turgut Ustayı :D

onemli deyil 13-02-2019 14:52:54

yukarda anlattiginiz kisi Turgut usta,bizim fabrikada calisiyor.:))

YORUM YAZ