Mandalinadaki lifleri sakın atmayın

Yrd. Doç. Dr. Sadık Uçar, mandalina ve portakaldaki liflerin tüketilmesini önerdi.

Kırklareli Üniversitesi (KLÜ) Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sadık Uçar, mandalina ve portakalın üzerindeki liflerin öneminin çok fazla bilinmediğini söyledi. Liflerin pek çok faydası bulunduğunu ve vitamin bakımından çok zengin olduğunu belirten Uçar, "Portakal ve mandalina doğal yöntemlerle soyulmalı, üzerilerindeki lifler kesinlikle tüketilmeli.

Günümüzde bu liflerin kıymetini maalesef bilmiyoruz. Özellikle çocuklar ve gençler bu lifleri meyveden ayırarak tüketiyor. Lifleri çöpe atmak yerine tüketerek sağlığımıza katkı sağlayabiliriz" dedi.

Uçar, kış günlerinde vücudun daha dirençli olması için C vitamini tüketmek gerektiğini vurguladı.

İnsanların günlük C vitamini ihtiyacının yaklaşık 60-70 miligram olduğunu, gebelik döneminde daha fazla ihtiyaç oluştuğunu ifade eden Uçar, "Sigara içilmesi durumunda ihtiyaç yüzde 80 daha artmaktadır. C vitamini insanlarda kalsiyum, magnezyum ve demir emilimini arttırdığı için özellikle kış aylarında alınması gereken bir vitamindir" diye konuştu.

SİNDİRİMİ DE KOLAYLAŞTIRIYOR

Uçar, liflerin sadece C vitamini açısından değil, selülozik maddeler bakımında da çok zengin olduğu için sindirim siteminin daha aktif çalışmasına katkı sağladığını söyledi.

Liflerin ishal ya da kabızlığın da önüne geçtiğini vurgulayan Uçar, kış aylarında ısıl işlem görmemiş yeşil meyve ve sebzeleri sofralardan eksik etmemek gerektiğini vurguladı.

Uçar, kırmızı lahana, maydanoz gibi sebzeleri tüketmenin önemine de değinerek, şunları kaydetti: "Koyu renkli sebzeler genel olarak C vitamini bakımından zengindir. C vitamini eksikliğinde kemiklerde gelişmeme, yaraların iyileşmemesi ve gelişim bozukluğu görülebiliyor. Yeteri kadar C vitamini tüketilmesi durumunda kırık kemiklerin daha kolay tedavi edildiği, yanık ya da hasarlı organların daha kolay onarıldığı bilinmektedir."

Yorumlar

hakan 28-07-2015 14:12:40

Yorumunuz

YORUM YAZ