Makyaj malzemelerinizi 7 adımda düzenleyin

Makyaj masanızın üzeri çok mu karıştı? İşte sizi bu karışıklıktan kurtaracak 7 adım...

Gitgide büyüyen kozmetik koleksiyonun makyaj masanda karmaşa yaratmaya başlayabilir. Yere düşen rujlar, kırılan allıklar, karışan maskaralar... Bu gibi sorunlarla karşılaşmaman için aşağıdaki 7 kuralı unutma!

Makyaj masanızdaki karışıklığı önlemekte zorluk çekiyorsanız bu 7 adımı dikkatlice okuyun...

1- Çekmeceleri tercih edin

Makyaj malzemelerini çekmecenizde saklayın. Böylece hem güneş ışığından ve dağınıklıktan korumuş olursunuz hem masanızın üstün ferah olur hem de yalnızca favori ürünleriniz sergilenmiş olur.

2- Temizleyin ve kategorize edin

Son kullanma tarihi geçmiş makyaj malzemelerini saklamanızın hiçbir anlamı yok. Aynısı asla kullanmayacağınız ürünler için de geçerli. En son ne zaman kullandığınızı dahi hatırlamıyorsanız, atın gitsin. Sakladığınız ürünleri birçok kategoriye ayırabilirsiniz, bizim önerilerimizse şu şekilde: Göz farları; eyeliner, göz kalemi ve kaş kalemi; maskara; primer ve fondöten; kapatıcı; pudra, allık ve bronzer; ruj; dudak parlatıcı ve dudak kalemi.

3- Alan yaratın

Her ürün kategorisinin kendi alanı olmalı. Birçok ev eşyaları satan mağazalarda plastik ev düzenleyicileri bulabilirsiniz.

4- Düzenli olarak kullandıklarınızı ayırın

Gündelik hayatta göz farı kullanmıyorsanıız, elinizin altında durmalarına gerek yok. Her gün kullandığınız makyaj malzemelerinizi diğerlerinden ayırarak işinizi kolaylaştırın.

5- Renklerini görün

Rujlarınızı ters olarak düzenlerseniz, altlarında yazan ismi ve rengi görebilirsiniz. Aynısı farlar ve pudralar için de geçerli. Eğer yukarıdan anlaşılacak gibiyse ters koymanıza gerek yok tabii, eğer değilse ters çevirin ve etiketi görün! Aynı tonda olanları ise üst üste koyun, böylece aradığınız rengi bulmakta dakikalarca uğraşmayın.

6- Fırçalarınızı düzenleyin

Fırçalar iki kategoriye ayrılır: Yüz ve göz. Bunları ayırırsanız, eyeliner fırçanızı geniş makyaj fırçaları arasında aramak zorunda kalmazsınız. Fırça kısımları yukarıda kalacak şekilde kavanoza koyun. Her kavanozun dibine kahve tomurcukları veya pirinç koyun, böylece fırça başları birbirine değmeyecektir.

7- Sıklıkla kontrol edin

Her altı ayda bir, kozmetik ürünlerinizi tekrar organize edin. Ayda bir ise, esrarengiz bir şekilde allıklarının arasına karışan göz farınız gibi küçük dağınıklıkları düzenleyin. Ayda bir makyaj fırçalarınızı temizlemeyi de unutmayın.

Yorumlar

YORUM YAZ