Makyaj fırçalarını temizleme yolları

Abone Ol 

Makyaj fırçalarınızı temizlemek bazen zahmetli bir iş gibi görünse de, onları bakterilerden arındırmak son derece önemlidir ve gözden kaçırılmaması gereken bir şeydir. Düzenli temizlik, yalnızca fırçalarınızın görünümünü ve genel durumunu korumaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda fırça kılları arasında saklanan tüm kötü mikroplardan da kurtulur .

Makyaj fırçalarını temizleme yolları #1

Konu söz konusu olduğunda, fırçalarınızı gerçekten nasıl temizlemelisiniz? Profesyonel bir makyaj sanatçısı, haftada bir kez eski moda bir derin temizliğin yerini hiçbir şeyin tutmadığını söylüyor. Ancak seçenekleriniz var. Önümüzde, makyaj fırçalarınıza kapsamlı bir temizlik sağlamanın tüm yollarının basit bir listesi. Sonuçta, süreçten gerçekten keyif aldığınızı görebilirsiniz.

Makyaj fırçalarını temizleme yolları #2

Mağazadan satın alınan bir temizleyici kullanın

Önceden formüle edilmiş makyaj fırçası temizleyicileri satın almak, zaman sıkıntısı çektiğiniz zamanlar için harikadır. Profesyonel makyaj sanatçıları, fırçaları hijyenik tutmak için bunları modeller ve müşteriler arasında sette kullanacak ve bu temizleyicileri, derin bir durulama ve gece boyunca kurumaya zamanınız olmadığında evde kullanabilirsiniz. Bu temizleyicilerin talimatları basit ve kullanımı kolaydır, solüsyonu doğrudan fırçanın üzerine püskürtmeniz veya dökmeniz ve kalan tüm ürün kalıntılarını temizlemek için bir bez veya kağıt havlu üzerine masaj yapmanız gerekecektir. 

Makyaj fırçalarını temizleme yolları #3

Bulaşık sabunu ve bebek şampuanları tercihi

Fırçaları temizlemek için ne tür şampuan veya sabun kullanacağınızı merak ediyorsanız, normal sabunlar, bulaşık sabunları ve hatta bebek şampuanları yıkamak için yeterince yumuşaktır. Bulaşık deterjanı ile unutmayın: biraz uzun bir yol gider ve çoğu, ağır yağ ve birikintileri gidermek için formüle edilmiştir. Sıvı sabun ve şampuan kullanırken, temizleyicileri daha kolay almasına yardımcı olmak için önce kıllarınızı ıslatın.

Makyaj fırçalarını temizleme yolları #4

Makyaj fırçaları için kuru şampuan deneyin

Bir dakika, makyaj fırçaları için kuru şampuan var mı? Bu yöntem kulağa kafa karıştırıcı gibi gelebilir, ancak fırçaları temizlemek için kuru bir şampuan yöntemi aslında var ve bu dahice. Bu özel temizleme yöntemini tanımak için, konuyla ilgili uzman ipuçları için makyaj fırçası markası Anisa Beauty'nin CEO'su ve Kurucusu Anisa Telwar Kaicker, “Makyaj fırçaları için formüle edilmiş kuru bir şampuan kullanmak, günlük veya haftalık kullanım için güvenlidir, Fırça kullandığımda, fırça liflerinin üst tabakasını silmek için her zaman bir kağıt havlu veya bez kullanırım. Daha sonra, bir ürünle ne kadar yaratıcı olduğuma bağlı olarak, herhangi bir ürünü fırça kıllarından çıkarmaya yardımcı olmak için sürece kuru temizleme spreyi ekleyeceğim.” diyor.

Bu yöntem fırçaları temizlemek için gerçekten etkili mi? Kaicker, kuru şampuanın çok etkili olduğunu ve seyahat için veya her kullanımın sonunda hızlı bir temizlik için ideal olduğunu dile getiriyor. Bunu fırçalarınız için 'kuru temizleme' gibi düşünün, çünkü her gün yüzeydeki yağ ve kirden kurtulur. Suya ihtiyaç duymadan ve kesinti olmadan kullanın.

Makyaj fırçalarını temizleme yolları #5

Eldivenlere ulaşmak

Muhtemelen makyaj fırçalarını temizlemenin en standart yollarından biri, temiz lastik eldivenler giymek, avucunuzun içine temizleyici, ıslak fırçalar eklemek ve derinlemesine bir temizlik için temizleyicide masaj yapmaktır. Makyaj fırçalarınızı ılık su altında durulayın, fazlalıkları sıkın ve gece boyunca düz bir şekilde kurumaya bırakın. Eldiveniniz yoksa, çıplak ellerinizi kullanın, herhangi bir rahatsızlıktan kaçınmak için suyun çok sıcak olmadığından emin olun.

Yeni makyaj fırçaları satın aldıysanız, Kaicker onlara en baştan iyi bir şampuan vermenizi önerir. “Yeni fırçaları her zaman ilk kez kullanmadan önce yıkayın” diyor ve ekliyor: “Tıpkı iç çamaşırlarınızı giymeden önce temizlemek gibi, aynı şey fırçaları cildinize dokunmadan önce temizlemek için de geçerli.”

Makyaj fırçalarını temizleme yolları #6

Silikon temizleme pedi kullanın

Minik kabarık çıkıntılar veya oluklar ile donatılmış bir silikon fırça temizleme pedi kullanmak, fırça kıllarınızın kalitesinden ödün vermeden kirleri nazikçe temizlemeye yardımcı olabilir. Tek yapmanız gereken, pedin üzerine köpüren bir fırça temizleyici dökün ve tüm ürün bitene kadar fırçalarınızı dairesel hareketlerle döndürün. Fırçanızın tamamen temiz olmadığını düşünüyorsanız, durulayın ve ardından ped üzerinde işlemi tekrar başlatın. Fırça temizleme yöntemlerinin çoğu arasında en çok kullandığım yöntem bu. 

Makyaj fırçalarını temizleme yolları #7

Bir fırça temizleme makinesi deneyin

Bir makinenin sizin için yapmasını sağlamak varken neden her bir fırçayı ayrı ayrı temizleyesiniz? Evet, makyaj fırçası temizleme makineleri var ve fırçalarınızı rekor sürede temizleyip kurutuyorlar. Çoğu makine için tercih ettiğiniz temizleyiciyi ekleyebilir, fırçalarınızı yerleştirebilir ve ardından işin geri kalanını makineye bırakabilirsiniz. Makine, köpüklü bir temizlik elde etmek için karışıma temizleyici eklerken fırçaları darbeler ve hareket ettirir ve bazılarının kuruma süresini hızlandırmak için dahili bir kurutma özelliği de vardır.

Makyaj fırçalarını temizleme yolları #8

Çözümünüzü kendin yap

Kurnaz olmak ve kendi fırça temizleme solüsyonunuzu yapmak ister misiniz? Bunu birkaç temel bileşenle kesinlikle yapabilirsiniz: Elma sirkesi, ev temizlik ürünleri için oldukça popülerdir. Bir bardak ılık su ile bir çay kaşığı karıştırın. (Sirke kokusunu sevmiyorsanız, karışıma biraz limon suyu bile ekleyebilirsiniz.) Her bir fırça başlığını bu solüsyonla iyice kaplayın ve su berraklaşana kadar durulayın. Temizlemeniz gereken çok sayıda fırçanız varsa, tüm makyaj fırçalarınızı kirli suda temizlemediğinizden emin olmak için kasenizi birkaç kez yeniden doldurmanız gerekebilir.

Makyaj fırçalarını temizleme yolları #9

Dezenfekte etmeyi unutmayın

Fırçalarınızı şampuanlayıp yıkamanın yanı sıra dezenfekte etme yöntemini de gözden kaçırmayın. Çoğu sabun ve mağazadan satın alınan temizleyiciler dezenfekte edici ve antimikrobiyal maddeler içerirken, makyaj fırçalarınızı en az ayda bir kez ovma alkolüyle dezenfekte etmek zorunludur. (Profesyonel bir makyaj sanatçısıysanız, fırçalarınızı her kullanım arasında dezenfekte etmelisiniz.) Bunu, alkolü doğrudan kılların üzerine püskürterek ve bir kağıt havluyla çıkararak yapabilirsiniz. Fırça saplarını da silmeyi unutmayın ve birçok fırça doğal fırça kılları taşıdığından alkol kullanırken dikkatli olun.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu