Makarna ölümüne sebep oldu! Herkesin yaptığı hata bakın neymiş…

Makarna yüzünden hayatını kaybeden gencin yaptığı hata... Bunu siz de yapıyor olabilirsiniz!

Abone Ol 

Sofranın vazgeçilmez tatlarından biri olarak kabul edilen makarna, zengin çeşitleriyle sıkça tercih edilen bir yiyecek olarak karşımıza çıkıyor.

Ancak, makarnayı yanlış bir şekilde saklamak, sağlığımızı olumsuz etkileyebilir! Eğer makarnayı bu şekilde muhafaza ediyorsanız, ciddi sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

İşte detaylar…

Makarna bir genç öğrencinin ölümüne sebep oldu

Belçika’nın Brüksel şehrinde yaşayan AJ adlı genç bir öğrenci, arkadaşlarıyla spor yapmadan önce birkaç gün önce hazırladığı kıymalı soslu bolonez makarnayı mikrodalgada ısıtarak tüketti. Ancak makarna birkaç gündür oda sıcaklığında beklemişti.

Spor sonrası mide ve baş ağrıları AJ’nin rahatsızlanmasına neden oldu. Üstüne üstlük kusma ve ishal gibi rahatsızlıklar da baş gösterdi. Ne yazık ki, AJ sağlık sorunlarına rağmen doktora gitmeyi tercih etmeyip yatağına çekildi ve uyumaya çalıştı. Zamanla şikayetlerin kendiliğinden geçeceğini umuyordu.

Ertesi gün, AJ’nin okula gitmemesi arkadaşları tarafından endişeyle karşılandı, ve ailesine haber verildi. Ailesi AJ’nin evine gitti, ancak ne yazık ki genç öğrencinin hayatını kaybettiğini gördüler. Yapılan otopsi sonucunda AJ’nin ölüm nedeni Bacillus cereus bakterisine bağlı karaciğer nekrozu ve akut pankreatit olarak belirlendi.Türklerin makarna tercihi 'spagetti'

Dolapta saklanmayan makarna hayatı tehdit ediyor

Bu trajik olay, gıda saklamanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor. Çünkü AJ, makarnayı buzdolabında saklamadan ısıtarak tükettiği için hayatını kaybetti. Sabahın erken saatlerinde yaşamını yitiren AJ, yemeğini yedikten yaklaşık 10 saat sonra vücudunda çoğalan bakterilere yenik düştü. Dışkı örneklerinde ‘Bacillus cereus’ bakterisinin varlığı tespit edildi.

Makarna dışında, pilavların da benzer bir soruna yol açtığı durumlar “kızarmış pirinç sendromu” olarak bilinir. Uzmanlar, hızla bozulan gıdaların hazırlandıktan sonra iki saat içinde soğutulmasını ve uygun koşullarda saklanmasını önermektedirler.ABD'de 5 milyon dolarlık makarna davası - Son Dakika Haberleri

Gıdaları hızlı tüketmeye dikkat edin

Buna ek olarak, taze kümes hayvanları, balık ve kıyma gibi yiyecekler, pişirildikten sonra hemen tüketilmeli veya dondurulmalıdır. Sığır eti, dana eti ve kuzu eti ise 3 ila 5 gün içinde tüketilmelidir.

Bu konuyla ilgili bir video paylaşan Dr. Bernard, AJ’nin yaşadığı olayın nadir görüldüğünü belirterek, “Birçok insan, pişirdikleri makarnayı veya diğer erişte türlerini bir sonraki güne saklar ve bu sorun yaratmaz. Ancak yiyeceği birkaç saatten fazla oda sıcaklığında bırakmaktan kaçının. Eğer yiyecek tuhaf kokuyorsa, üzülmek yerine daha dikkatli olmak her zaman daha iyidir” dedi.

Sosyal medya kullanıcıları, AJ’nin yaşadığı “kızarmış pilav sendromu” hakkında bilgi edindiklerinde şaşkına döndüler. Bir Reddit kullanıcısı, “Bitiremediğim pizzaları bir kenara bıraktıktan sonra birkaç gün boyunca yerim. Bu tür bir tehlikenin varlığını hiç bilmiyordum” derken, başkası da şunları paylaştı:

“Kalan yiyeceklerin sizi hasta etmesini önlemek için, nişastalı gıdaları uzun süre oda sıcaklığında bırakmamaya dikkat edin. Nişastalı yiyecekleri mümkünse bir saat içinde soğutun ve yemeğe hazır olana kadar buzdolabında saklayın.”

Başa dön tuşu