Mail okumak hasta ediyor

Uzmanlara göre iş emaillerini okumak tansiyon ve kalp atış hızının artmasına sebep oluyor.

Modern iş hayatının olmazsa olmazlarından olan emailler artık çalışanların sağlığına olumsuz etki yapmaya başladı. Email almanın ve göndermenin çalışanların stres seviyesini yükselttiği kaydedildi.

İngiltere'deki Loughborough Üniversitesi'nden Prof. Tom Jackson çalışanların email kullanmasının psikolojik ve fizyolojik etkilerini inceledi. Jackson tansiyon, kalp atış hızı ve kortizol seviyesini ölçmek için 30 gönüllü ile çalıştı. Kortizol, insanlar stres olduğunda yüksek düzeyde bulunur ve adrenal bezeleri tarafından salgılanan steroit hormonudur.

Araştırma sonunda email ile stres arasından direkt bir bağ olduğu ortaya çıktı. Yani çalışanlar email alıp gönderme işlemi yaptığında stresleri artıyor. Öte yandan email alımı ve saklanması durumunda daha az duyarlı oluyorlar. Bu sadece kortizol seviyesinin yükselmesini göstermiyor aynı zamanda tansiyon ve kalp atış hızını da yükseltiyor.

Örneğin katılımcıların çoğunluğu, yüzde 92, email okunması sırasında ve telefon kullandığında kan basıncı arttı ve kalp atış hızı yükseldi.

Ancak uzmanlar işle ilgili emaillerin bu etkiyi yaptığını, kişisel maillerde aynı etkinin görülmediğini ifade ettiler.

Yorumlar

YORUM YAZ