Louis Vuitton Damat ile çalışacak

Fransız moda devi Louis Vuitton, Damat markasıyla tanınan Orka Group'a ortaklık için teklif mektubu verdi.

İş hayatına Elazığ'da açtığı küçük bir butikle atılan Süleyman Orakçıoğlu'nun bugün sahibi olduğu Orka Group dünya devlerinin ilgisini çekiyor. Fransa'nın dünyaca ünlü moda markası Louis Vuitton, Damat markasıyla tanınan Orka Group'a iş ortaklığı için teklif mektubu verdi. Kulislerde yüzde 20-30 aralığındaki hisse satışı ve stratejik işbirliğini kapsayacak ortaklık için taraflar arasındaki görüşmelerin sonuçlanmak üzere olduğu konuşuluyor. Türkiye'de lüks erkek giyimi segmentinde faaliyet gösteren Orka Group'un temelleri 1986 yılında Süleyman ve Halidun Orakçıoğlu tarafından atıldı.

Bilimsel araştırma tezi oldu

Türkiye'de Yılın Girişimcisi Ödülü'nü alan Orka Group Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu'nun girişimcilik başarısı The London College of Fashion'da bilimsel araştırma tezi oldu.

Dünya genelinde seçilen '50 başarı öyküsü' arasında yer alan tek Türk şirketi olma başarısına imza atan Damat, bu nedenle Danimarka'dan bir öğrenci grubunun da özel araştırma konusu oldu. Türkiye'de iş dünyasının etkili isimlerinden Süleyman Orakçıoğlu, aynı zamanda İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanlığı ve Birleşmiş Markalar Derneği'nin (BMD) Kurucu Başkanlığı görevlerini yürüttü.

Rakamlarla Orka Group

* Orka Group'un, Damat Tween ve D'S Damat mağazalarıyla 176 mağazası var.
* Grubun bu yılki ciro hedefi 220 milyon TL.
* 2011 yılını 183 mağaza ile kapatmayı planlıyor
* 2012'de yurtdışında 25 - 30 mağaza açmayı hedefliyor.

157 yıllık efsane lükse yön veriyor

Kadınlar için ürünleri adeta bir fenomen haline gelen lüks çanta, aksesuar ve giyim markası Fransız Louis Vuitton işe 1854 yılında sandık üretimiyle başladı. Bugün LVMH adı altında yapılanan 175 yıllık dev bünyesinde 60'ı aşan lüks global markayla 2010 yılında 20.3 milyar euro'luk gelir rakamını yakaladı. Grubun 2011'de ilk altı aylık geliri ise 9.1 milyar euro'yu buldu. Toplam gelirin yüzde 77'si Fransa dışındaki pazarlardan geliyor. Dünya genelinde 2.500 mağazası bulunan şirket, 80 bin çalışanla yola devam ediyor. Grup son olarak Mart 2011'de 3.7 milyar dolara Bvlgari'yi satın aldı.

ntvmsnbc

Yorumlar

YORUM YAZ