Liposuction ile zayıflamak mümkün mü

Fazla kilolarınız mı var? Yağlarınızdan kurtulamıyor musunuz? Op. Dr. Defne Erkara bütün bu sorunların çözümü olan liposuction ameliyatı ile ilgili sorularımızı cevapladı.

Çağımızın en önemli iki sağlık sorunu sigara ve fazla kilolar. Bu ikisi yüzünden pek çok hastalık hem kişileri hem doktorları uğraştırmakta. Fazla kiloların sağlığa zararları yanı sıra görsel olarak da kişiyi mutsuz etmesi ikincil bir sağlık sorunu. Çünkü tam bir sağlıktan söz edebilmek için sosyal ve psikolojik yönden de iyi olmak gerekir. Bu kiloları vermek bir sorun, verdikten sonra kalan yağlardan kurtulmak ayrı bir sorun. İşte tam bu noktada liposuction ile yağ aldırmak imdada yetişiyor. Op. Dr. Defne Erkara liposuction ameliyatı ile ilgili sorularımızı cevapladı.

Liposuction nedir

Liposuction yani yağ aldırma ameliyatı, vücudu şekillendirmek için fazla yağların özel kanüller yardımıyla vücut dışına alınmasıdır. Böyle deyince sanki bir zayıflama yöntemiymiş gibi algılanabiliyor ancak kesinlikle bir zayıflama yöntemi değildir. Boyuna göre belli bir kilonun üstündeki kişilere uygulanmaz. Hem işe yaramaz hem de sağlığı ve hayatı tehlikeye sokabilir. Benim kriterim şu: boy ile kilo arasında 20 birimden fazla fark varsa liposuction önermiyorum. Zaten biraz diyet ve sporla zayıfladıktan sonra yağları almak hem daha sağlıklı hem de daha güzel sonuç veriyor.

Liposuction nasıl yapılır

Çok küçük bölgelerin operasyonu haricinde liposuction işlemi genel anestezi altında yapılır. Tabi ameliyat öncesi kişinin operasyona engel teşkil edecek bir hastalığının bulunmadığının tespiti için bazı tahliller yapılır. Yağ alınacak bölgeler belirlendikten sonra yarım santimlik bir cilt kesisinden yağları emecek olan kanüller yerleştirilir ve fazla yağlar dışarıya çekilir. Yeterli yağ alındıktan sonra işleme son verilir. Cilt kesisi yapılan yerlere birer dikiş atılır. Kişiye liposuction korsesi giydirildikten sonra hasta odasına çıkarılır. Bu korseyi 1 ay giymek çok önemlidir, çünkü deri altı dokular ve deri arasında boşluk meydana geldiği için korse hem bunların birbirine yapışmasını sağlar hem de o bölgede oluşabilecek ödemleri engeller.

Ameliyattan sonraki 3 gün vücutta ödeme bağlı şişmeler meydana gelir. Zaman içinde bunlar vücuttan atılarak normal hale dönüşür. 1-2 ayda liposuction sonuçları görülmeye başlanır ama tam sonuç 6 ayda meydana çıkar. Bu arada tabi diyet ve spora devam etmek gerekir. Sadece 1 ay kadar ağır sporlardan uzak durmak şart.

Liposuction öncesi sonrası resimleri yayınlamak bizim ülkemizde yasak ancak wikipedia sitesinde birkaç örnek foto görebilirsiniz: https://en.wikipedia.org/wiki/Liposuction

Liposuction zararları

Uygun vaka seçimiyle yapıldığında liposuctionun kalıcı bir zararı yoktur. En çok gözlediğimiz sıkıntı işlem bölgesindeki morluklardır. Kişisel faktörlere bağlı olarak en geç 1 ayda geçer. 1-2 gün ağrı olabilir. Nadiren deride kıvrımlaşma, sarkma veya delinme görülebilir. Bunların da tedavisi mevcuttur.

Liposuction hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz Dr. Defne Erkara'nın https://www.defneerkara.com/vucut-estetik-ameliyati/liposuction.html sayfasına başvurabilirsiniz.

Yorumlar

YORUM YAZ