Liposuction nedir

Liposuction; karın, uyluk, kalça, bel, basen ve yüz gibi bölgelerde toplanan, diyet ve egzersiz programlarıyla yok edilemeyen inatçı yağların, cerrahi yöntemle alınmasıdır.

Islak ya da kuru teknikler kullanılarak ince kanüller aracılığıyla fazla yağların vücuttan çekilmesi olarak da bilinmektedir. Liposuctin, herhangi bir sağlık sorunu olmayan, obezite hastası ölçülerinde bulunmayan kişilere uygulanır. Yeni doğum yapmış ve hamilelik sürecinde olan kişilere, yağ aldırma işlemi uygulanamaz. Liposuction ile vücudunuzdan dirençli yağ dokularının alınmasını sağlayabilirsiniz.

Liposuction yöntemleri nelerdir ve nasıl Uygulanır

Yağ aldırma operasyonları dört ana yöntemle gerçekleştirilir.

- Klasik liposuction

- Lazer destekli liposuction

- Ultrason destekli liposuction (Vaser)

- Radyofrekans destekli liposuction.

Klasik liposuction operasyonu sırasında, yağ alma işlemi uygulanacak bölgeye 1 – 2 ml boyutlarında ufak kesiler açılır. Farklı yöntemler eşliğinde buradaki yağlar eritilir. Yağlar, ince tüpler veya enjektörler yardımıyla vakumlanarak çekilir. Kesi atılan bölgenin izlerinin giderilmesi için de estetik operasyon uygulanır. Lazer destekli liposuction yönteminde daha farklı bir uygulama yapılır. Yağların parçalanması ve eritilmesi için lazer ışınlarından yardım alınır. Erimiş olan yağlar, klasik yöntemde olduğu gibi 1 – 2 ml'lik kesiler içinden, ince kanüller (tüpler) yardımıyla vakumlanarak çekilir. En gelişmiş liposuction tekniklerinin başında gelen LazerLipo tekniğinde ise yağların, vücut tarafından vücuttan atılması sağlanır. Bu işlemde kesi ve vakumlama yer almaz.

Liposuction kimlere uygulanabilir

Obeziteye bağlı kilo sorunu olmayan ama bölgesel zayıflama yöntemleriyle de fazla yağlarından kurtulamayan kişilere uygulanır. Operasyonun uygulanabilmesi için kesinlikle uzman doktor görüşüne ihtiyaç vardır çünkü liposuction bir zayıflama metodu değildir. Operasyonun uygulandığı kişilerde, bölgesel incelme oluşturularak vücut hatlarının düzgün görünmesi sağlanır. Aşırı kilolu olan kişilerin, önce diyet ve egzersiz programlarını tamamlaması ve kilo vermesi gerekir. Başarılı sonuç alındıktan sonra yağa alma operasyonları gerçekleştirilir. Liposuction inatçı yağların olduğu bölgeleri inceltmek amacıyla yapılır. Yağ alma uygulamaları, şeker ve kalp hastalığı bulunanlarda, akciğer ve dolaşım problemi olanlarda tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Yeni ameliyat geçirmiş ve doğum yapmış kişiler için de uygun değildir. Her yaşta uygulanabilecek bir işlem olmakla beraber, deri esnekliğini kaybetmiş ileri yaşlardaki kişilere uygulanması mümkün değildir. Liposuction deri elastikiyetini yenilerde kaybetmeye başlamış kişilere uygulanırsa, ardından deri germe operasyonu uygulaması da zorunlu olur.

Liposuction'ın sonuç vermediği durumlar nelerdir

Yağ aldırma işleminden sonra, bir daha yağlanma oluşmaz diye düşünürseniz yanılmış olursunuz. Tekrarlayacak yağ birikimlerini önlemek için operasyon sonraki yaşam şeklinizi değiştirmeniz gerekir. Önerilen diyet ve egzersiz programını uygulamanız, yeniden yağlanmaları ve kilo alımlarını engelleyecektir. Çok sık kilo alıp veren birisiyseniz, liposuction uygulamasının çok da başarılı olacağını düşünmemelisiniz. Yağlanma probleminin yanı sıra deri sarkmaları sorunu yaşıyorsanız, ayrıca deri gerdirme operasyonu yaptırmak zorunda olduğunuzu bilmelisiniz çünkü bu yöntem, sarkmaları ve selülit problemlerini yok etmeye yarayan bir uygulama değildir.

Operasyon sonrası iyileşme süreci nasıldır

Liposuction operasyonu, lokal anestezi ile yapılır. Ameliyat geçiren hastalar kısa süre içinde eski sağlıklarına kavuşur. Operasyondan birkaç gün sonra işinize dönebilirsiniz. Yaklaşık iki hafta sonra da günlük yaşam aktivitelerinize başlayabilirsiniz. Ameliyat sonrası görülen morarma ve ağrı oranı, uygulanan tekniğe göre değişim gösterir. Lazer liposuction tekniği ile operasyon geçirirseniz, iyileşme süreci daha kısa zamanda gerçekleşir. Yağ aldırma işleminden sonra, özel üretilmiş korse kullanımı zorunludur. Genel olarak 4 ila 8 hafta arasında kullanılır. Korse kullanımı, kişinin vücut özellikleriyle orantılı olarak değişebilir. Korse, operasyondan sonra vücudun şekle girmesinde ve cildin sıkılaşmasında çok yardımcı olur. Liposuction yöntemlerinden birisiyle yağ aldırma operasyonu yaptırmak istiyorsanız, Estetik ve Plastik Cerrah Alpaslan Topçu ile hemen iletişime geçebilirsiniz.

Yorumlar

YORUM YAZ