Limonun kabuğunu atmayın

Limon kabuğundan sadece kek yapıldığını sanıyorsanız, yanılıyorsunuz.

Limon ekşi ekşi lezzetiyle salataların, mercimekli köftelerin, kısırların, mezelerin vazgeçilmezi… Limonata haliyle de yaz aylarının gözdesi oluveriyor.

Bir de limonun kabukları var ki mis kokulu, ferah ferah bir kek yapımında kullanırız. Peki başka nerelerde kullanırız?

Akşama şöyle bol limonlu bir salata mı yapacaksınız? Oh afiyet olsun. Ama kabuklarını atmayın sakın.

Çünkü pek güzel değerlendireceğiz biz onları…

Mutfakta

Limon da kabuğu da kuşkusuz en çok mutfakta kullanılıyor. Kek ve kurabiye yapımında kullanımı oldukça yaygın zaten. Burada bu lezzetli tarifler için bir yöntem verebilirim ama. Limon kabuklarını daha sonra kullanmak isterseniz küçük küçük doğrayarak dondurucuda saklayabilir, zamanı geldiğinde de robottan geçirerek kullanabilirsiniz.

Ayrıca çayların da lezzetlendiricisidir. Ama başlı başına bir limonlu çay tarifi vereyim size. Kurutulmuş limon kabuklarını kaynatın ve bir parça da bal ekleyip misler gibi için…

Bir de temizlik alanında kullanabiliriz. Bulaşık makinesi ve buzdolabındaki kötü kokulara karşı içlerine limon kabuklarını bırakabilirsiniz. Zamanla kötü kokuların kaybolduğunu göreceksiniz. Aynı yöntem çöp kovası için de geçerlidir.

Eğer mutfağınıza karıncalar dadandıysa bir parça limon kabuğunu tezgahın üzerine bırakın. Bu karıncaları uzaklaştırır.

Ağız sağlığında

Mesela sizi rahatsız eden ağız kokunuzu gidermek için kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken sadece bir parça limon kabuğu alıp çiğnemek ve bir süre ağızınızda bekletmek. Daha sonra ağzınızı bol su ile çalkalayabilirsiniz. Bu yöntem ile sadece ağız kokunuzdan kurtulmayacak diş eti kanamalarınıza da çözüm bulmuş olacaksınız.

İkinci bir yöntem olarak da limon kabuklarını robottan geçirip macun kıvamına getirerek dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.

Cilt bakımında

Şimdi size ciltteki lekeler için bir kür tarifi veriyorum. Limon kabuklarını robottan geçirin ve üzerine göz kararı zeytinyağı ekleyin. Dilerseniz birkaç yaprak da nane ekleyebilir, ferahlığına ferahlık katabilirsiniz. Bir güzel karıştırın. Elde ettiğiniz yağı ciltteki lekeler için krem gibi kullanabilirsiniz.

Saç bakımında

Eğer yağlı saçlara sahipseniz robottan geçirdiğiniz limon kabukları ile saç diplerinizi ovmalısınız. Bu işlemi banyodan bir saat kadar önce uygulayın.

Baş ağrısı için

Baş ağrınızı hafifletmek için de robottan geçirdiğiniz limon kabukları ile şakaklarınızı ovabilirsiniz. Daha etkili bir kür için bir iki dal da biberiye eklemelisiniz.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ