Limonun ispatlanmış 6 faydası

Limonun faydaları saymakla bitmez, en önemli 6 faydasını sizler için sıraladık

Abone Ol 

Sağlığımız üzerinde bir çok olumlu etkiye sahip olan C vitamini, lif ve çeşitli faydalı bitki bileşikleri limonun içinde oldukça yüksek miktarda mevcuttur.
Limon kilo vermeye yardımcı olabilir ve kalp hastalığı, anemi, böbrek taşı, sindirim sorunları ve kanser riskinizi azaltabilir.
Limonlar sadece çok sağlıklı bir meyve değil, eklediğimiz yiyecek ve içeceklere hoş bir tat ve koku katan harika bir lezzetlendiricidir.

İşte limonun ispatlanmış 6 faydası;

1. Kalp Sağlığını Destekler

Limonlar iyi bir C vitamini kaynağıdır.
Bir limon, referans günlük alımın (RDI) %51’i olan yaklaşık 31 mg C vitamini sağlar.
Araştırmalar, C vitamini açısından zengin meyve ve sebzeler yemenin kalp hastalığı ve felç riskinizi azalttığını gösteriyor.
Ancak, kalbiniz için iyi olduğu düşünülen sadece C vitamini değildir . Limonlardaki lif ve bitkisel bileşenler kalp hastalıklarına neden olabilecek bazı risk faktörlerini de önemli ölçüde azaltabiliyor.
Yapılan bazı araştırmalarda, bir ay boyunca günde 24 gram narenciye lifi özütü yemenin toplam kan kolesterol seviyelerini önemli oranda düşürdüğünü ortaya koymuştur.
Kolesterol üzerinde etki gösteren maddenin limonun içeriğinde bulunan hesperidin ve diosmin olduğu bulunmuştur.

2. Kilo Kontrolüne Yardımcı Olur

Limonlar genellikle zayıflama diyetlerinin gözdesidir ve bunun sebebine dair birkaç teori vardır.
Yaygın bir teori, içlerindeki çözünür pektin lifinin midenizde genişleyerek daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olmasıdır.
Ama diyetlerde pek çok insan limonları bütün olarak yemez ve limon suyu pektin içermediğinden, limon suyu içecekleri aynı şekilde tokluğu artırmaz. Bu nedenle tok tutucu etkisini arttırmak limonu posası ile tüketmekle mümkündür.

Başka bir teori, limonlu sıcak su içmenin kilo vermenize yardımcı olacağını öne sürüyor. İçme suyunun yaktığınız kalori miktarını geçici olarak artırdığı bilinmektedir, bu nedenle kilo vermeye yardımcı olan limon değil suyun kendisi olabilir.
Diğer teoriler, limondaki bitki bileşiklerinin kilo vermeye yardımcı olabileceğini öne sürüyor.
Araştırmalar, limon özlerindeki bitki bileşiklerinin çeşitli şekillerde kilo alımını önlemeye veya azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor.

3. Böbrek Taşlarını Önlemeye yardımcı olur

Böbrek taşları , atık ürünler kristalleştiğinde ve böbreklerinizde biriktiğinde oluşan küçük topaklardır.
Limondaki sitrik asit, idrar hacmini artırarak ve idrar pH’ını artırarak böbrek taşlarının oluşumu için daha az elverişli bir ortam yaratarak böbrek taşlarının önlenmesine yardımcı olabilir.
Günde sadece 1/2 fincan veya 125 ml limon suyu, taş oluşumunu önlemeye yardımcı olmak için yeterli sitrik asit sağlayabilir.

4. Anemiye Karşı Korur

Demir eksikliği anemisi oldukça yaygındır. Yediğiniz yiyeceklerden yeterince demir almadığınızda ortaya çıkar .
Limonlar bir miktar demir içerir, ancak öncelikle bitkisel gıdalardan demir emilimini artırarak kansızlığı önlerler.
Bağırsaklarınız et, tavuk ve balıktaki (hem demiri olarak bilinir) demiri çok kolay emerken, bitki kaynaklarından gelen demirin emilimi o kadar kolay olmaz. Ancak bu emilim, C vitamini ve sitrik asit tüketilerek artırılabilir.
Limonlar hem C vitamini hem de sitrik asit içerdiğinden, diyetinizden mümkün olduğunca fazla demir almanızı sağlayarak kansızlığa karşı koruma sağlayabilirler.

5. Kanser Riskini Azaltır

Meyve ve sebzeler açısından zengin sağlıklı bir diyet bazı kanserlerin önlenmesine yardımcı olabilir.
Labarotuvar ortamında yapılan araştırmalarda limonlardan elde edilen birçok bileşiğin kanser hücrelerini öldürdüğünü gözlemlenmiştir. Ancak, insan vücudunda aynı etkiye sahip olmayabilirler.
Hayvan çalışmaları, limon yağında bulunan bir bileşik olan D-limonen’in antikanser özelliklere sahip olduğunu göstermektedir.
Başka bir çalışmada, limonlarda da bulunan beta-kriptoksantin ve hesperidin bitki bileşiklerini içeren mandalina küspesi kullanılmış, bu bileşiklerin kemirgenlerin dillerinde, akciğerlerinde ve kolonlarında kötü huylu tümörlerin gelişmesini engellediği gözlemlenmiştir.
Bununla birlikte, araştırmacıların çok yüksek dozda limon özü kimyasal kullandığına dikkat edilmelidir limon veya portakal yiyerek elde edebileceğinizden çok daha fazla.

6. Sindirime faydalıdır

Limonlar, çoğunlukla çözünür lif ve basit şekerler şeklinde yaklaşık %10 karbonhidrattan oluşur.
Limonlardaki ana lif, birçok sağlık yararına bağlı bir çözünür lif şekli olan pektindir.
Çözünür lif, bağırsak sağlığını iyileştirebilir ve şekerlerin ve nişastaların sindirimini yavaşlatabilir. Bu etkiler kan şekeri düzeylerinin düşmesine neden olabilir.
Bununla birlikte, limondan lifin faydalarını elde etmek için posasını yemeniz gerekir.
Posasında bulunan lif olmadan limon suyu içen kişiler, lifin faydalarından mahrum kalacaktır.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu