Limon suyu detoksunun yararları

Limon suyu detoksu, kilo vermek ve metabolizmayı hızlandırmak için son zamanlarda oldukça popüler hale geldi ancak yeni bir şok diyete başlamadan önce, göz önünde bulundurulması gereken bazı önemli noktalar var.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin / [email protected]

Limon suyu, oldukça basit olarak, taze bir limondan elde edilen sudur. Serinletici ve besleyici bir içecek için yaklaşık 2 yemek kaşığı limon suyunu bir bardak suya ekleyebilirsiniz.

Limon suyu detoksu

Limon suyu detoksu sırasında çok fazla su içtiğinizden, vücudun normalden daha fazla idrara çıkmayı uyararak istenmeyen toksinleri atmasına yardımcı olabilir. Limon suyundaki, sitrik, askorbik ve malik asit gibi aktif bileşenler de metabolik aktivitelere yardımcı olur. Diğer sağlık etkileri arasında bağışıklık ve sindirim sistemi güçlendirme bulunmaktadır. Bir limon suyu detoks diyeti, kalori alımını azaltmanıza yardımcı olabilir fakat vücudunuzun ihtiyaç duyduğu bileşenleri almanızı sağlamak için diğer sağlıklı beslenme alışkanlıklarının bir tamamlayıcısı olarak kullanılmalıdır. Bir detoks, ancak sağlıklı yaşam tarzı ile takip edildiğinde etkili olur.

Limon suyu detoksunun yararları

Limon suyu detoksu, kilo kaybı, bağışıklık sorunları ve sindirim de dahil olmak üzere birçok yönden size yardımcı olabilir.

Toksisite

Limon suyu detoksu; idrara çıkma sayısını artırarak ve karaciğer fonksiyonunu aktif olarak uyararak vücuttaki toplam toksisitenizi azaltabilir. Bu azalmanın, metabolizma ve sindirim sistemi üzerinde olumlu etkileri olabilir.

Bağışıklık sistemi

Limon suyu detoks planında yüksek seviyede C vitamini bulunması bağışıklık sisteminizin çok ihtiyaç duyduğu bir destek alacağı anlamına gelir. C vitamini bir antioksidan görevi görür ve vücudun patojenlere karşı ilk savunma hattı olan beyaz kan hücrelerinin üretimini uyarabilir.

Kilo kaybı

Limon suyunda çok az kalori vardır, ancak sürekli su alımına ek olarak besin maddelerinin yoğunluğu doygun hissetmenize yardımcı olacaktır. Limon suyu detoksu, düşük kalorili ve uygun bir diyetle birlikte yapıldığında, aşırı yemek yemeye ve gereksiz aperatiflerin önlenmesine yardımcı olabilir.

Limon suyu detoksu yan etkileri

Limon suyu detoksuyla ilişkili yan etkiler arasında mide ekşimesi, dehidrasyon (susuz kalma) ve diş sağlığı ile ilgili sorunlar bulunmaktadır. Limon suyunda yüksek asitliğin olması dişlerinize zarar verebilir ve ayrıca asit reflü hastalığını ortaya çıkarabilir. Diğer yandan limon suyundaki askorbik asit, idrar söktürücü olarak işlev görebilir ve vücudun normal çalışması için gerekli olan sıvıların atılmasına neden olabilir.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

Banu 20-08-2019 07:12:40

Merhaba, nasıl uyguladınız kilo vermek için?

Elçin Ölmez 26-05-2019 13:43:47

Ben limon suyuyla 3.5 ayda 15 kilo verdim.

crazy 24-05-2019 14:52:47

Limonu severimmmm....

YORUM YAZ