Lezzetli köfte yapmanın sırları

Hazırlayacağınız köftenin daha lezzetli ve iştah kabartıcı olmasını istiyorsanız bu önerilerimizden yararlanabilirsiniz.

Büyük küçük herkesin en sevdiği yemeklerin başında gelir köfte. İster porsiyonda ister ekmek arası. Piknikte, partide. Her zaman ayrı bir yeri vardır. İşte mükemmel köfte yapmanın sırları...

Döküm tava kullanın

Kırmızı et ve soğan olmazsa olmaz. İyi köfte pişirmek için kömür ateşinin ideal olduğunu unutmayın. Eğer kömür ateşi seçeneğiniz yoksa, döküm tavalar da iş görür.

Ateş kızmadan pişirmeyin

Köfte pişirirken kızgın ateş önemlidir, çünkü suyu içinde kalmalıdır. Bu nedenle tavayı önce ısıtın ve köfteleri daha sonra içine atın.

Önceden dolapta bekletin

Bir gece buzdolabında beklemiş köfteler daha lezzetli olur. Zamanınız yoksa, köfteleri pişirmeden yarım saat önceden dolaba koyun.

Yağlı et seçin

Lezzetli köftenin sırrı, yağlı ettir. Sığır döşü, yani dananın kaburga kısmı köfte için doğru eti sağlar.

Karbonat ekleyin

Köfte karışımına kırılacak bir yumurta köftenin dağılmamasını sağlar. Kabarması için de bir parça karbonat ekleyebilirsiniz. Doğru köfte için çok baharata ihtiyacınız yok. Biraz karabiber, soğan ve tuz işi çözecektir.

Yorumlar

fettahoğlu 20-03-2015 11:08:30

nur herşeyin lezzetlisi pis olanıdır. mesela çiğköfte yaparken erkekler ellerin üzerinde nekadar kıl varsa ve eskimiş pörsümüş deri varsa hepsi köftenin içinde. hem birleştirici özelliği var derinin ve kılın hemde kellere ekstra bir kazanç. napacaksın tatlum hayatta bazende naturel ve doğal olmak lazım.

taşören 20-03-2015 04:33:00

la ben kurbandan kurbana belki et buluyom yani verirlerse vay yalan dünya???

Nur 20-03-2015 03:25:58

igrençsin fettahoglu yenmez disarda pisen hiç bir sey zaten manyagim iyice huylandim asla yemem disarda köfte möfte...

fettahoğlu 19-03-2015 16:25:59

köfteyi yaparken avuç içine biraz tükürük katmak dağılmasını engelleyeciği gibi susuz kalmasınıda önleyecektir. hem ayrı bir aroma ve lezzet katar.

Nur 18-03-2015 14:09:27

köftenin dolapta bekleyeni sucuk içi olandir yagli kiymadan yapilir,baharatli ve agir olur. Normalde köfte taze çekilmis yag orani abartilmamalidir taze taze yogurup yarim saat içinde pisirmek lazim.

YORUM YAZ