Lazerle dövme sildirme nasıl yapılıyor

Vücudunuzda taşımaktan vazgeçtiğiniz dövmenizi lazer sistemleri ile sildirmek mümkün.

Dövmenizi yaptırırken çok mutluydunuz. Onu ömür boyu taşıyacağınızı düşünürken bir süre sonra sıkılmaya başladınız. Çaresiz değilsiniz. İstenmeyen dövme sildirme işlemi ile ondan kurtulabilirsiniz. Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Emel Öztürk Durmaz, Q-anahtarlı lazer sistemleri ile dövmenizi nasıl sildirebileceğinizi anlattı.

Lazerle dövme silme

Q-anahtarlı lazer sistemlerinde yüksek enerji tek bir güçlü kısa atımla hedefe (dövme pigmenti) veriliyor ve hedefte ısı yoluyla ani parçalanma oluşturuluyor. Çok küçük parçalara bölünen dövme pigmenti de vücudun bağışıklık mekanizmasında yer alan hücreler tarafından uzaklaştırılıyor ve yok ediliyor. Q-anahtarlı lazer sistemleri sadece istenen hedefe yönelik lazer ışını vermeleri sayesinde çevredeki normal doku hasarını da en az düzeye indiriyor. Bu sayede istenmeyen yan etkilerin gelişmesi de büyük oranda önlenebiliyor. Q-anahtarlı lazer sistemleri çevre dokulara zarar vermediği ciltte iz de bırakmıyor.

Tüm renklerde kullanılabiliyor

Q- anahtarlı lazerlerin dalga boylarına göre farklı türleri mevcut. Bazıları siyah, mavi ve yeşil renkli dövmelerin silinmesinde etkili olurken, diğerleri ise kırmızı, turuncu ve sarı renklerde etkili oluyor. Çok renkli dövmelerde işlemin etkili olabilmesi için birden fazla Q- anahtarlı lazer sisteminin seri seanslar halinde kullanılması gerekiyor. Siyah dövmeler genellikle çeşitli renklerdeki dövmelerden daha iyi yanıt veriyor. Aynı şekilde amatör dövmelerden profesyonel dövmelere nazaran daha iyi sonuç alınıyor. Eski dövmelerde de yeni dövmelerden daha başarılı sonuçlar elde ediliyor. Daha önce kimyasal peeling veya dermabrazyon ya da salabrazyon yöntemi uygulanmış dövmeler ise lazer uygulamasına daha dirençli oluyor ve dövmenin tam olarak silinmesi zorlaşıyor.

Lokal anestezi yapılabiliyor

Uygulama sırasında beklenen yanma, iğnelenme, sızlama veya ağrı gibi hislere tolerans kişiden kişiye değişiyor. Ağrıya toleransı olmayan kişilerde uygulamadan 30-60 dakika önce lokal anestezik kremlerle deri uyuşturuluyor. Seans aralıkları dövmenin büyüklüğüne, uygulama bölgesine ve renk çeşitliliğine göre 4-8 hafta; seans süresi 10-40 dakika, toplam seans sayısı ise 8-10 arasında değişiyor. Seans sonrasında ciltte sızlama hissi, kızarıklık, deri altı kanama, su kabarcığı oluşumu, kabuklanma ve geçici koyu lekelenme gelişebiliyor. Ancak bunlar iyi bir bakım ile zamanla geriliyor. Tecrübeli ellerde ve kişinin tüm önerilere uyması durumunda enfeksiyon, beyaz lekelenme ile kalıcı iz gibi yan etkiler son derece nadir görülüyor.

Yorumlar

YORUM YAZ