Labioplasti nedir ve operasyon süreci nasıldır

Labioplasti ameliyatı bir çeşit estetik olmakla birlikte kadınların son zamanlarda çok tercih ettiği bir genital estetik operasyondur.

Her kadın güzel olmak ve estetik görünmek ister bunun içinde çeşitli operasyonlar geçirmektedirler. Operasyonun içeriğinde vajinada olan iç dudak ve dış dudağın olması gerekenden büyük ve sarkık olması durumunda estetik ile düzeltilmesini içerir. Sonucunda her iki tarafta eşit görünüme kavuşup kişi kendini iyi ve güzel hissetmektedir. Estetik görünümün yanı sıra bakıldığında büyük olmasının ve sarkık olmasının yan etkileri de
bulunmaktadır:

- Vajinanın nemli kalmasını sağlayarak enfeksiyon riskini arttırır.

- Cinsel yaşamında olumsuzluklar yaşayabilir ve acı duymasına neden olur.

- Günlük hayatta ve sosyal aktivitelerde kendini rahat hissetmez ve mayo bikini giymekten çekinir.

- Birliktelik yaşayamama düşüncesi ile kendini kötü hisseder.

Normalden büyük olma sebebi doğuştan değil de ergenlikten sonra olan hormonal bozukluklardan kaynaklanır ve ileride renk değişimi sarkık ve kıvrıntılı hale gelir. Ergenlikten sonra daha çok ortaya çıkan bir durumdur ve kişinin kendi isteği ile estetik operasyon ile istediği duruma gelir ve daha normal bir hayat sürmesini sağlamaktadır. 2000 li yıllardan beri birçok kadında uygulanmış ve başarılı sonuçlar almıştır. Ülkemizde ve dünyada en sık uygulanan estetik operasyonlardan biridir.

Operasyon süreci

Estetik ve sağlık için olan bu operasyon yaklaşık 30 dakika sürmektedir ve tercihe göre genel yada lokal anestezi ile yapılmaktadır. Sürecin başlaması için doktor genel olarak adet bitimine denk getirir ve hasta operasyondan sonra normal günlük yaşamına geri döner. Sadece 2 gün süre ile duş almaması istenir ve 15-20 gün cinsel ilişkiye girilmemesini önermemektedir. Verilen süre sonunda duş almaları ayakta ve hijyene önem vererek olmalıdır. Aksi takdirde enfeksiyon ve dikişlerde problem oluşmaktadır. Atılan dikişleri alma ihtiyacı doğmaz ve vücut tarafında emilir, dikiş atılan yerde herhangi bir iz kalmaz. Kişi operasyon sonrası günlük aktivitelerine devam eder. Bu bölge daha duyarlı hale gelir ve cinsel haz daha yoğun hissedilir. Kızlık zarına zarar vermez ve bakirelerde herhangi bir sakıncası yoktur. Kişi hamile kalma ve doğum sürecinde herhangi bir sorun yaşamaz istediği doğumu tercih edebilir. Herhangi bir iz ya da yara kalmaz kişi başka doktora gitse de anlaşılmaz. Fiyat kişilerin aklına takılan en önemli sorudur. En önemli unsur da doktordur, 2.000 ve 10.000 arasında değişiklik göstermektedir. Sağlık sigortasına bağlı olmayıp ödeme yapılmaz. Operasyon anestezi ile yapıldığı için kişi sancı ya da sızı hissetmez ama anestezi etkisi geçmeye başladığında o hafta bazı kişilerce ağrı hissedilir. Doktorun önerdiği ağrı kesici ile ağrı azaltılmaktadır. Başka herhangi bir yan etki yada ağrı meydana gelmez. Nadir olarak kanama ve ödem görülebilir doktorunuza mutlaka bilgi vermeniz gerekmektedir. Aynı zamanda eğer bir enfeksiyon durumu varsa ve devam ediyorsa mutlaka antibiyotik tedavisine devam edilmelidir. Normal olarak bazı hastalarda operasyon sonrası bir haftaya kadar lekelenme görülebilir. Operasyon dışında bazen cerrahi olmayan tedaviler de yapılır radyo frekansları ile yalnız iyileştirme yapmayıp sadece biraz azalma meydana gelmektedir. O yüzden pek tercih edilmemektedir. Kişilerin aklına en çok takılan sorulardan bir tanesi de çocuk sahibi olmaya engel olup olmadığıdır. Kişi için gebe kalmaya veya çocuk doğurmaya engel değildir. Sadece doğum esnasında bölge esneme yapacağı için gevşeme meydana gelir. Sağlıklı olan çocuk doğurduktan sonra operasyon yapılması ve sağlıklı bir şekilde baskı olmayacağı için gevşeme yada esneme meydana gelmez bir daha.

Ameliyatın riski var mı

Riskli bir ameliyat değildir ve herhangi bir sağlık sıkıntısı yaşanmaz sonrasında. Güvenle yetkin bir hastanede ve yetkili doktorlar tarafından yapıldığı takdirde bir sorun ya da sıkıntı yaşanmadan hayatınıza devam edersiniz. Kendinizde aynı rahatsızlığı görüyorsanız ve yaşam kalitenizi etkiliyorsa mutlaka bir jinekoloğa gidip durumunuzu değerlendirmeniz gerekmektedir. Eğer bir operasyon gerekli ise uygun görülürse hijyen koşullarına uygun olarak operasyon yapılır ve biraz istirahat süreci sonunda istediğiniz görünüm ve sağlığa kavuşup hayatınıza devam edebilirsiniz.

Ankara genital estetik operasyonları için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

"Bu yazı Esracabukcomert.com sponsorluğunda hazırlanmıştır.”

Yorumlar

YORUM YAZ