Kuşkonmaz şeker hastaları için şifa kaynağı

İçeriğinde C ve K vitaminini bolca bulunduran kuşkonmaz kan şekeri düzenleyici etkisi nedeniyle de şeker hastaları tarafından mutlaka tüketilmeli.

Kuşkonmaz beslenme kültürümüzde çok da alışkın olmadığımız bir sebze. Ancak faydalarını öğrenince mutlaka tüketmeye başlayacaksınız. Yaklaşık 5 bin yıl önce Mısır'da yetiştirilen kuşkonmazın faydaları saymakla bitmiyor. Uzman Diyetisyen İpek Ağaca Özger "Yeşil kuşkonmaz öncelikli olarak antioksidan ve folik asit yönünden zengindir. Ayrıca iyi bir C vitamini ve K vitamini kaynağıdır" diyor. 5 çubuk kuşkonmaz 25 kkalori enerji içerdiğinden de bahseden Özger "Kuşkonmaz çok besleyici olmasının yanı sıra çok da hafiftir, kilo verme diyetlerinde rahatlıkla tüketilebilir" dedi.

Kan şekerini düzenliyor

Özger'e göre; glisemik indeksinin düşük, posa içeriğinin yüksek olmasından dolayı kan şekeri düzeyini de kontrol etmeye yardımcı olan kuşkonmaz, diyabet hastaları için oldukça faydalı bir besin. Tüm bu faydalı özelliklerinden dolayı şeker hastaları kuşkonmazı düzenli olarak tüketmeliler. İyi bir antioksidan kaynağı olan kuşkonmaz kanser, katarakt ve diğer göz sorunlarını önlemeye de yardımcı olabilir.

Yorumlar

YORUM YAZ