Kurubaklagilleri düdüklü tencerede pişirin

Uzmanlar sindiriminin kolay ve sağlıklı olması açısından kurubaklagillerin düdüklü tencerede pişirilmesi gerektiğini belirtti.

İHA'da yer alan habere göre, baklagillerin olgunlaşmış bitki tohumları olup karbonhidrat ve protein içeren beslenmede sıklıkla yer alması gereken besinler olduğunu ifade eden Uzman Diyetisyen Şefika Aydın Selçuk, şöyle konuştu:

"Nohut, mercimek, soya fasulyesi, bezelye, kuru fasulye, bakla, bezelye, börülce bunlardan bazılarıdır. Tohumun dışı posadan, iç kısımları ise nişastadan oluşur. Kurubaklagillerde az miktarda bulunan yağ çoklu doymamış yağ asitleridir. En yağlısı soya fasulyesidir. Bunun dışında kalsiyum, demir, çinko ve magnezyumdan da zengindir."

Kurubaklagil pişirme rehberi

Dyt. Selçuk, kurubaklagilleri sindirime uygun ve sağlıklı pişirme konusunda dikkat edilmesi gerekenleri sıraladı:

"Oda ısısında 8-24 saat arası ıslatılarak kısa sürede pişirilmesi sağlanır. Dış zarlarının çıkarılması daha da kolaylaşır ve sindirimi kolay hale gelir. Islatma suyunun atılmasında besin değeri kaybı yoktur. 100 santigrat derece üzerinde protein kaybı olur. Sıcaklık orta ateş olarak ayarlanmalıdır. Kurubaklagiller öncesinde haşlanarak pişirilme yapılacaksa haşlama suları dökülmemelidir. Haşlama suyunda suda eriyen vitaminler oldukça fazladır. Düdüklü tencereler kurubaklagiller için en iyi pişirme yöntemidir. Ağzı kapalı 45-60 dakika pişirme yeterlidir."

Yorumlar

Neyzen tefik 14-04-2015 15:50:55

Valla benim tencerenin düdüğü filan yok havalı korna filan taktırsam olurmu acep

YORUM YAZ