Kuru yemişlerin faydaları

Kuru yemişlerin faydaları saymakla bitmiyor. Ay çekirdeği cinsel gücü artırıyor, fındık vücuda kuvvet veriyor.

Televizyon izlerken yenen en güzel atıştırmalık; kuru yemiş… Aynı zamanda çok da faydalı. Her gün kabak çekirdeği yemeniz gerektiğini biliyor muydunuz?

İşte kuru yemişlerin faydaları...

Badem: Beden ve zihin yorgunluğunu giderir. Böbrek, mesane ve tenasül yollarındaki iltihapları giderir. Baş ağrısı karaciğer ve böbrek ağrılarını hafifletir.

Fındık: Vücuda kuvvet verir. Kalp rahatsızlıklarının en önemli nedeni olan yüksek kolesterolün düşürülmesinde en önemli ilaçtır. İnsan vücuduna yaralı kalsiyum, demir, karbonhidrat, yağ ve çinko ile metabolizmayı düzenler, kemiklerin gelişmesini sağlar.

Antep fıstığı: Antep fıstığında kolesterol yoktur. Kandaki kolesterol seviyesini düşürür. Kroner kalp hastalığı riskini azaltır. Antep fıstığı, protein yönünden 2 kat, fosfor yönünden 4 kat etten daha üstündür. İnce bağırsakta glikoz emilimini azaltır ve kan şekerinin yükselmesini önler.

Leblebi: Ham maddesi nohuttur. Vücudu kuvvetlendirir. Anne sütünü arttırır.

Yer fıstığı: Vücudun gelişmesini sağlar. Beden ve zihin gücünü arttırır. Göğsü yumuşatır. Öksürük söktürür.

Ay çekirdeği: Ay çekirdeğinin içeriğindeki yağ damar sertliğini giderir. Kalp, sinir hastalıklarını önler. Bol E vitamini ve protein içerir. Cinsel gücü arttırır. İktidarsızlığı önler.

Kabak çekirdeği: Mükemmel bir kurt ilacıdır. Günde çocuklarda 10-15 adet, büyüklerde 20-30 adet kabak çekirdeği yenmelidir. Tenya solucanlarını gidermek için de kabak çekirdeği iyi bir ilaçtır.

Mısır: %18.3 gibi yüksek oranda lif içerir. Mısırın içeriğindeki yüksek karbonhidrat enerji seviyesini yükseltir. İçinde protein, kalsiyum, demir, fosfor, A vitamini bulunur.

Yorumlar

tarık 16-07-2014 23:23:50

süper bilgiler tebrik ediyorum

zeynep 15-07-2014 20:16:56

Helal olsun Ömer Bey tespitinizi anlayan yokm malesef

Ömer Yesari 15-07-2014 15:17:53

Yaklaşık 45 yıldır kruyemş çeşidi ile beslenirim.,yemekle aram yok hiç!Ancak son 1 senedir alamaz oldumAralık ayından beri gelen zam oranı neredeyse her çeşide %100 ü buldu.En iyi ve ucuz olab çekirdek Bim'de...1.45 olan 250 gramlık paket 2.45 eçıktı.K.yemişcilerde kilo 8 tl idi 12 tl oldu.Kabuklu fındık 7-8 lira iken 20 tl ceviz 10 tl iken 22 tl kabuksuz 18 tl iken 40 tl ve antep fıstık 18 tl iken 35 tl ye çıktı.Tek zamlanmayan fıstık o da k.yemişler içersinde tk zararlı olanı kilo ve yağ yapar.Ben emekliyim aldığım 3 krş maaş.tüm gıdalara zatenn bir sürü zam geldi% 40 oranında!Rezil Hükümet de ala enflasyon %5 deyip de bizlere sadaka vermeye devam etsin.Koyun sürsü millet de bunlara oy verir gider bu ülkede maalesef !

YORUM YAZ