Kurdeşen tedavisi

Dr. Günseli Bozdoğan, kurdeşen yani ürtiker hastalığı hakkında bilgi verdi.

1. Tedavide ilk basamak ürtikere neden olan faktörün uzaklaştırılması ve alımının durdurulmasıdır. Ancak neden kesin olarak gösterilip doktor tarafından önerilmedikçe gereksiz yere diyet yapılmamalıdır.

2. Altta yatan bir hastalık ürtikere neden olmuşsa onun tedavisi yapılmalıdır.
3. Ürtikerin neden olduğu yakınmaların tedavisi: Bunun için kullanılan başlıca tedavi seçeneği antihistaminiklerdir. Şikayetlerin durumuna göre tek bir ilaç veya farklı grup antihistaminikler kombinasyon şeklinde kullanılabilir. Genel olarak ürtiker antihistaminik tedavisiyle düzelme gösterir.

4. Kronik ürtikerli hastalar yakınmalarını nelerin uyardığını bilip ona göre önlem almalıdırlar. Bu hastaların ürtiker tablosu uzun süre sürebileceğinden antihistaminik tedavisini ne zaman kullanacaklarını da bilmelidirler.

5. Genel olarak ürtikeri iyi seyirli bir hastalıktır. Uzun süren durumlarda bile altta yatan hastalık bulunması nadirdir. Önemli olan hastanın ürtikeri kontrol etmeyi bilmesidir.

Kronik ürtikerli hastaların dikkat etmesi gereken durumlar:

Genel olarak kaba, sıkı ve yünlü giysiler giyilmemelidir. Ortam çok sıcak olmamalıdır.Aspirin ve benzer ilaçlardan ve salisilat içeren besinlerden kaçınılmalıdır.Stresten uzak durulmalıdır.Sıcak suyla duş alınmamalıdır.Soğuk ürtikeri olan kişiler yalnız yüzmemeli, soğuk bir ortama kontrollü olarak girmelidirler.Güneş ürtikerinde güneşten koruyucu kremler kullanılmalıdır.Eğer hasta çocuksa okuluna hastalığı ile ilgili bilgi verilmelidir

Yorumlar

mehmet AYAZ 23-05-2011 20:54:00

bende hala devam ediyor kaşıntı olunca kızarmalar başlıyor ataraks diye bir ilaç kullanıyorum ama kesin bir sonuc alamadım.

ayşe dilmen 23-05-2011 16:28:53

iğnenin ismini öğrenebilirmiyiz lütfen bizde muzdaribiz bundan.bi çare bulamadık

ege 23-05-2011 16:01:24

bendede oldu 1 hafta iğne oldum kalçadan hergün 2 tane sonra hiçbişeyim kalmadı çok şükür

YORUM YAZ