Ürtiker nedir? Neden olur?

Abone Ol 

Kurdeşen ya da tıbbi adıyla ürtiker ciltte aniden ortaya çıkan ve ortası soluk kırmızı döküntülere sebep olan bir rahatsızlıktır. Halk arasında kurdeşen dökmek olarak tabir edilen hastalık vücutta genellikle belirli bir bölgede ortaya çıkar. Fakat bazen tüm vücudu kaplayan döküntüler de bulunabilir. 

Ürtiker nedir? Neden olur? #1

Kurdeşen (Ürtiker) nedir? 

Kurdeşen ya da ürtiker nedir sorusuna kısaca; vücutta çok sayıda kaşıntılı, şiş ve kızarık döküntüyle karakterize bir cilt rahatsızlığı şeklinde cevap verilebilir. Bazı hastalarda ciltteki döküntülere dudaklarda, ağız içinde ve yüzde şişlik de eşlik eder.

Ürtiker nedir? Neden olur? #2

Kurdeşen (Ürtiker) neden olur? 

Kurdeşen, vücut içinden ya da dışarıdan gelebilecek çeşitli uyaranlarla tetiklenmektedir. Bu uyaranların bir kısmı alerjik mekanizmalar yoluyla, bazıları iltihabi enfeksiyonlar sırasında veya sonrasında, diğerleri ise soğuk, sıcak, basınç ve efor gibi fiziksel etkiler yoluyla kurdeşeni tetikler. Ürtiker, bazı hücrelerimizden (mast hücresi) salınan histamin’in etkisiyle ortaya çıkar. Histamin, damarlarda genişlemeye, damar duvarında geçirgenliğin artışına ve dolayısıyla damar dışına sıvı çıkışına neden olur. Bunun sonucunda cildimizde şişlikler ve kızarıklıklar oluşur. Eğer sıvı çıkışı cilt altına olursa anjioödem olarak adlandırılır. Nedenlerinin bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz;

– Ağrı kesici ilaçlar

– Alkol kullanımı

– Böcekler veya parazitler

– Çeşitli gıda türleri

– Cilt üzerinde uzun süreli baskı, lastik şerit gibi

– Çizilme

– Egzersiz

– Enfeksiyon

– Güneş Işığı

– Soğuk

– Stres

– Yüksek ısı

Ürtiker nedir? Neden olur? #3

Kurdeşen (Ürtiker) belirtileri 

Kurdeşen hastalığı belirtileri genel olarak şu şekildedir:

– Geçmeyen kaşıntı ve yanma hissi

– Ciltte kızarıklık, leke ve şişlikler

– Dudak çevresi ve göz kapaklarında şişlik

Belirtiler arasında cilt yüzeyinde kızarıklık, leke görünümü ve pembe ya da kırmızı döküntüler oluşması en yaygın olarak görülen belirtilerdir. Deri döküntülerinin ve kaşıntının genel olarak 24 saat içinde geçmesi beklenir. Bu süre sonunda belirtiler tekrar ortaya çıkabilir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu