Kurban eti neden dinlendirilmeli?

Kurban etiyle kahvaltı yapanlar aman dikkat! Hazımsızlık çekebilirsiniz.

Abone Ol 

Kurban Bayramı geldi çattı. Kurban Bayramında en çok merak edilen şeylerden biride kurban etini kaç saat dinlendirdikten sonra tüketilmesidir. Uzun yıllardır gelenek haline gelmiş olan kurban etinin eve gelir gelmez kesilip kavurma yapılması ve kahvaltıda dahi tüketilmesidir. Hatta bazı büyüklerimiz kurban eti gelene kadar yemek yemezler kurban etiyle oruç açmış gibi olurlar. Peki bunun ne kadar sakıncalı olduğunu biliyor muydunuz?

Hayvan kesildikten sonra hayati fonksiyonları devam ettiği için ve kasların ete dönüşüm süreci zaman alır. Rigor mortis (ölüm sertliği) denilen olay hayvan kesildikten 2-3 saat içerisinde başlar ve havanın sıcaklığına göre 24-36 saat arası sürebilir. Hayvanın vücut yapısı, yaşı ve ölüm anı süreci uzatabilir ya da daha kısa sürebilir.

Hayvan kesildikten sonra sert, yapışkan, ve tatsızdır. Kesim sonrası hayvanın kanının iyice akıtılması gerekir. Kaslar henüz ete dönüşmediği için et çok sert olacaktır ve bu sertlik mide de ağrılara ve hazımsızlığa sebep olacaktır. Bu sebeple kurban kesildikten hemen sonra yemek doğru değildir ve çok ciddi sağlık sorunlarına sebep olur.

Kahvaltıda Kurban Eti Tüketmeyin!

Et başlı başına sindirimi zor bir besindir. Bayram sabahı kahvaltınızı hafif tutmaya özen gösterin, kurban etiyle kahvaltı yapmayın.

Kırmızı et yüksek oranda doymuş yağ içerir. Etin dışında beyaz katman halinde bulunan zar yağdır ve bu zarı ayıklamak gerekir. Et yemeklerinde mümkün olduğunca az yağ kullanılmalıdır. Bu yağ kalp damar tıkanıklığına ve hastalıklarına, yüksek tansiyona sebep olur. Görünür yağ tüketiminde özellikle dikkatli olunmalıdır.

Kurban Eti Ne Zaman Tüketilir?

Kurban etini kesildikten sonra 24 saat dinlendirilmelidir. Süreniz kısıtlıysa 12 saat buzdolabında bekletmeniz çok daha hijyenik olacaktır. Ayrıca et bu sürede ideal lezzete ve yumuşaklığa ulaşacaktır. Kesilir kesilmez yenirse tadı tuzu olamayacaktır.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu