Kozmetik ürünlerini fiyatına göre seçiyoruz

Yapılan çalışmaya göre, kozmetik ürünlere yılda ortalama 1191 TL ödeyen Türkiye'deki kadınlar için ürün seçerken birinci etmenin fiyat olduğunu belirtildi.

Picodi analiz ekibi, Türkiye'de kozmetik alışverişi üzerine yaptığı çalışmada ilginç verilere ulaştı. Çalışmaya göre kozmetik ürünlere yılda ortalama 1191 TL harcayan kadınlar ürün seçerken en çok fiyata bakıyor.

Uygun fiyatlı olanı tercih ediyoruz

Türkiye'de kadınlar, kozmetik ürünlere yılda ortalama 1191 TL ödüyor. Ankete katılan kadınların yüzde 66'sı kozmetik alışverişlerini indirim dönemlerinde yaptığını bildirirken, yüzde 23'ü ise ürünler bitince ve yüzde 11'i ise istedikleri zaman aldıklarını bildirdi.

Ankete katılan kadınların yüzde 80'i, kozmetik ürünlerini seçerken birinci etmenin fiyat olduğunu belirtmiş. Kozmetik ürününün markası katılımcıların yüzde 54'ü için en önemli etmen olurken, yüzde 47'lik bir kesim ürünün bileşenlerini seçmiş. Arkadaşların ve uzmanların önerileri ise daha az etkili olan etmenler arasında yer alıyor.

Katılımcıların sadece yüzde 24'ü daha pahalı olan seçkin markaları tercih ederken, yüzde 62'lik bir kesim, bu markalarla arada sırada kendilerini şımarttıklarını belirtiyor. Katılımcıların yüzde 67'si, doğa dostu kozmetik ürünlerini sadece fiyatları uygun olduğu zaman tercih ettiklerini belirtiyorlar. Yüzde 28'lik bir kesim her zaman doğa dostu ürünleri tercih ettiklerini belirtirken, yüzde 3'lük bir kesim ise aldıkları ürünün doğaya etkisi ile ilgilenmiyor.

Türkiye'de kadınlar aynanın önünde ne kadar zaman geçiriyor

Kadınların çoğu için gündüz makyajı, sabah rutininin vazgeçilmez bir parçası. Ancak ankete katılan kadınların yüzde 16'sı hiç makyaj yapmıyorlar. Makyaj yapanların 3'te birinden azı günlük makyaj yapıyorlar. 3'te ikilik bir bölüm arada sırada makyaj yaparken yüzde 7'lik bir bölüm ise sadece özel günler için makyaj yapıyorlar.

Peki, Türkiye'deki kadınlar aynanın önünde ne kadar zaman geçiriyor? 8 ile 50 yaş aralığındaki kadınlar arasında yüzde 53'lük bir kesim makyaja 5 ile 15 dakika, %17'lik bir kesim ise 5 dakikadan az zaman ayırdığını belirtiyor. Ankete katılan kadınların neredeyse 3'te biri makyaja yarım saate kadar zaman ayırabildiklerini belirtiyor.

Yorumlar

YORUM YAZ