Kovid- 19’da baş ağrısı erken uyarı olabilir

Abone Ol 

Tat ve koku kaybı Kovid-19’un en çok bilinen semptomları arasında gösterilirken baş ağrıları da erken belirtiler arasında yer alabiliyor. Koronavirüsün hayatımıza girmesiyle birlikte, günlük hayatımızda çoğu zaman yaşadığımız burun akıntısı, boğaz kaşıntısı, sırt ağrısı gibi görece hafif semptomlar çok daha başka bir anlam kazanmaya başladı. En ufak belirti bile artık akıllara ‘acaba’ sorusunu getiriyor. Sağlıkla ilgili yaygın şikayetler arasında yer alan baş ağrıları da bu dönemde farklı kafa karışıklıklarına sebep olabiliyor.  Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Abdulkadir Koçer, şu anda Kovid-19 baş ağrısının kesin özelliklerinin tam olarak tanımlanmamış olduğunu fakat birkaç özellikle diğer baş ağrılarından ayırt edilebildiğini belirtmiştir.

Kovid- 19’da baş ağrısı erken uyarı olabilir #1

Koronavirüs kaynaklı ağrılar

Prof. Dr. Abdulkadir Koçer; “Kovid-19 geçirdikten sonra aradan uzun süre geçse de baş ağrısı şikayeti geçmeyen bazı hastalarımız olabiliyor. Kimi hastalarda şiddetli baş ağrısı birkaç gün sürerken kimi hastalarda ise aylarca devam edebiliyor.” dedi. Kovid-19’a bağlı baş ağrıları genellikle;

– Orta ile şiddetli yoğunluğa sahip,

– Başın sadece tek tarafında değil, her iki tarafında da oluşan,

– Basınçlı bir ağrı hissi yaşatan, nabız gibi atan,

– Eğildiğinde daha çok kötüleşebilen,

– 72 saatten daha uzun sürebilen,

– Ağrı kesicilerin çok etkili olmadığı gibi özelliklere sahip olabilir.

Kovid- 19’da baş ağrısı erken uyarı olabilir #2

Kovid-19 kaynaklı baş ağrınızı hafifletmenin yolları

– Doktorunuzun önerdiği ilaçları kullanın.

– Soğuk kompres uygulayın; alnınıza soğuk kompres uygulamak baş ağrınızı hafifletmeye yardımcı olabilir.

– Hafif bir masaj yapmayı deneyin; alnınıza veya şakaklarınıza hafifçe masaj yapmak semptomlarınızı hafifletebilir.

– Mümkün olduğunca gözlerinizi kapatıp dinlenmeye çalışın.

Prof. Dr. Abdulkadir Koçer, Kovid-19 aşısı sonrasında yorgunluk, ateş, aşı uygulanan bölgede ağrı, kızarıklık ve baş ağrısı gibi bazı yan etkilerin görülebildiğini fakat bu etkilerin genellikle 48 saat içerisinde sonlandığını belirtti. Koçer, aşı sonrasında oluşan ve 48 saat içerisinde geçmeyen baş ağrılarının uzman doktor tarafından değerlendirilmesinin daha doğru bir yaklaşım olacağını ifade etti. 

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu