Kötü kolesterol ile savaşan besinler

Sağlık ve beslenme alanlarında çok fazla tartışmalara neden olan kolesterol birçok insanda görülen, kalp ve damar hastalıklarına yol açan etkendir. Kötü kolesterol ile savaşan yiyecekleri Beslenme ve Diyet Uzmanı Burcu Kırbaç, kadınvekadın.net okurları için sıraladı..

Abone Ol 

Yetersiz ve dengesiz beslenme sonucu kötü kolesterol dediğimiz LDL kolesterol yüksekliği ile çok sık karşılaşıyoruz. Beraberinde trigliseritlerin (kan yağlarının) yüksek oluşu ve iyi kolesterol dediğimiz HDL ‘nin düşük oluşu da sık görülen bir tablodur. Bu noktada beslenme tedavisi çok önemlidir. Diyetisyen Burcu Kırbaç kötü kolesterol ile savaşan yiyecekleri 5  tanesini sıraladı. İşte o besinler…

Yulaf

Harika bir lif (posa) kaynağıdır. Lif, kolesterolün kanınızda emilmesini önler. Yulaf, kötü kolesterol emilimini düşüren beta glukan içerir. Yulaf ile hazırlanmış omletler, meyve ve yulaf eklenmiş tok tutucu yulaf kaseleri hazırlayabilir; smoothielerin içerisinde kullanabilir, dilerseniz yulaf unu kullanarak da ekmek de yapabilirsiniz.

Kurubaklagiller

Yüksek derecede lif ve yüksek oranda protein içerirler. Yapılan araştırmalarla kurubaklagil tüketmeyenlere oranla günde yarım tabak kurubaklagil tüketiminin LDL kolesterolü düşürücü etkisi ortaya konulmuştur. Ayrıca kolesterolü ortalama olarak 6.6 mg/dl kadar düşürdüğü de belirlenmiştir. Haftada 1-2 porsiyon kurubaklagil tüketimi bizler için yeterli olacaktır.

Avokado

Tekli doymamış yağ asitleri (oleik asit)içerir, neredeyse %70’i kalp dostu tekli doymamış yağ asitleridir. Lif ( posa ) açısından zengindir. LDL’yi düşürüp HDL’yi yükseltir. Klinik çalışmalar da bunu desteklemiştir. Vücudun kolesterolü emerek azaltmasını sağlayan beta sitesteroller içerir.
Gerek kahvaltılarda sağlıklı yağ kaynağı olarak, gerek salatalara ilave ederek tüketebilirsiniz. Avokadoyu limon suyu, karabiber ve peynir ile ezip, tam tahıllı ekmeklerin üzerine sürüp kahvaltıda yiyebilirsiniz. İsterseniz de smoothılerde sağlıklı yağ kaynağı olarak ilave edebilirsiniz.

Kırmızı üzüm

Özellikle çekirdeklerinde OPC kompleksi yani ‘ Oligomeric Proanthocyanid ‘antioksidan özelliğine sahiptir. Kabuklarında bulunan resveratrol , hem damar sertliğini önler, hem de kötü kolesterolü düşürür.
Resveratroller, kan damarlarını ve kılcal damarları güçlendirmeye yardımcıdır. Özellikle çekirdeklerini ayırmadan tüketiminde fayda vardır.

Bitter çikolata

Kakao , bir antioksidan deposudur. %70 ve üzeri kakaolu bitter çikolataları tercih etmelisiniz. American Journal of Clinical Nutrition’da yayınlanan 2013 tarihli bir araştırmaya göre, siyah çikolatadaki bileşim ‘theobromine’ HDL kolestrolü( iyi kolesterolü ) yükseltmeye katkı sağladığı açıklanmıştır. Antioksidan ve iltihap önleyici etkisi sayesinde kan damarlarında tıkanmaların önüne geçer.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu