Kötü alışkanlıklardan kurtulmak için 21 gün kuralı

Abone Ol 

İyi ya da kötü pek çok alışkanlığa sahibiz. Özellikle bir alışkanlığınızı değiştirmek istediğinizde belki siz de şu sözü duymuşsunuzdur ” 21 gün sabredersen geçer” Peki neden 21 gün hiç düşündünüz mü? Hadi beraber öğrenelim!

Beyin kaç günde öğrenir?

Beyin Kanaması Belirtileri Nelerdir ve Neden Olur? - Medicana

Yirmi bir gün beynin yeni alışkanlıkları öğrenebilmesi ve alışabilmesi için yeterli bir süre.  Aynı hareketi yirmi bir gün boyunca yaparsanız zamanla beyniniz bu duruma alışacak ve düzenli olarak yapmaya çalışacaktır. Mesela araba kullanmayı ilk öğrendiğiniz zamanı hatırlayın. Eminim ki şimdi otomatik olarak yaptığınız pek çok hareketi örneğin  sinyalleri, sağa sola bakma hareketini o zamanlar unutuyordunuz. Bunun sebebi deneyimi daha yeni öğreniyor olmanızdı. Ancak kursa gidip ders almaya devam ettikçe deneyimi tekrarladığınız için beyniniz bu duruma alıştı ve unutulmaz kıldı.

İstikrar şart

5 Side Effects of Working Too Much – Cleveland Clinic

Neye başlarsanız başlayın önemli olan şey iradenizin olması. Kazanmak istediğiniz alışkanlığı ilk üç gün düzenli olarak yaptınız. Her şey harika giderken dördüncü günde bıraktınız. İşte böyle bir durumda yapacağınız en mantıklı şey baştan başlamak olacaktır. Pes etmek yok! Elde etmek istediğiniz alışkanlığa odaklanın ve onun için çabalamaktan vazgeçmeyin.

Bilinç ve bilinçaltı uyumu

BİLİNÇALTI ÇALIŞMALARI

Sadece istikrarlı olmak ne yazık ki tek çözüm değil. Bu sefer tersten ele alalım. Kazanmak istediğiniz değil de bırakmak istediğiniz bir alışkanlığı düşünün. Mesela sigarayı bırakmaya çalıştığınızı farz edelim. Bunun için belki yeterli iradeye sahipsiniz ancak bilinçaltınızda eğer sigaraya karşı olumlu düşünceler barındırıyorsanız üzgünüm iradeniz ne yazık ki tek başına işe yaramayacak. Kurtulmak istediğiniz alışkanlıklara karşı olumsuz bakış açıları geliştirmeniz gerekmekte. ”Sigarayı bırakmak istiyorum çünkü sosyal yaşantımı olumsuz etkiliyor. Bana, bedenime zarar veriyor. Onsuz daha mutlu olacağım” tarzı yargılar üretmelisiniz. Bu şekilde yaparak bilinç ve bilinçaltınızda tutarlı bir denge yakalamış olacaksınız.

Dolu dolu 21 gün!

21 Gün | 21DAYDIETS

Büyük adımı attınız. Artık siz de bireysel gelişim yolculuğundasınız. Unutmayın kötü alışkanlıklarınızdan kurtulmak, yeni alışkanlıklar kazanmak için buradasınız! Önce zihninizi hazırladınız şimdi sıra hareketlerinizde. 21 gün boyunca hedeflerinizi düşünün ve bunun için çabalayın. Beyniniz bu olumlu deneyimleri bir alışkanlığa dönüştürecek. E hadi o zaman harekete geçme zamanı!

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu