Koronavirüs ve bahar nezlesi belirtileri benzer olabilir

Bahar alerjisi ve koronavirüs belirtileri arasındaki farklar hakkında bilgi veren Prof. Dr. Ender Güçlü, burun akıntısı, burun tıkanıklığı ve öksürüğün her iki durumda da ortaya çıkabileceğini söyledi.

Bahar alerjisi ve koronavirüs belirtileri arasındaki farklar hakkında bilgi veren Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak-Burun-Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ender Güçlü, bahar nezlesi olanlarda burun ve gözlerle ilgili şikayetlerin yanı sıra, bazen nefes darlığı ve öksürük de görüldüğüne dikkati çekti. Bu belirtilerin görülmesinin alt solunum yollarının da alerji tarafından etkilendiği anlamı taşıdığını belirten Güçlü, alt solunum yollarının etkilendiği hastaların bir kısmında ise alerjik astım olduğunu söyledi.

Bahar nezlesi varlığında, koronavirüs riski değişmiyor

Alerjik olabilen astım hastalığının da kronik hastalıklarından sayılabileceğini belirten Güçlü, "Ne var ki kronik hastalıklardan yüksek tansiyon hariç diğerlerinin ne kadar risk oluşturduğu netlik kazanmamıştır. Genel olarak bağışıklık sistemi zayıf olanlar koronavirüs enfeksiyonuna karşı daha savunmasızdır. Eğer alerji hastaları iğne ya da ağızdan hap olarak kortizon içeren ilaçlar almıyorlarsa bu kişilerde bağışıklık sisteminde zayıflık görülmez. Bu nedenle bahar nezlesi olanların koronavirüs enfeksiyonuna yakalanma riski diğer insanlardan farklı değildir. Alerjik hastaların tedavisinde kullanılan kortizon içeren burun spreyleri ve ağız yoluyla kullanılan spreyler ise bağışıklık sisteminde herhangi bir zayıflamaya neden olmadığı için güvenle kullanılabilirler." ifadelerini kullandı.

Belirtiler benzerlik gösterebilir

Hem bahar nezlesinde hem de koronavirüs enfeksiyonunda benzer belirtiler çıkabileceğini belirten Güçlü, burun akıntısı, burun tıkanıklığı ve öksürüğün her iki durumda da görülebileceğini söyledi. "Kendinizi iyi izole ettiğinizi düşünüyorsanız ve burunda ve gözlerde kaşıntı da varsa daha çok alerjik nezle söz konusudur" diyen Güçlü, halsizlik, ateş, boğaz ağrısı, ishal ve nefes darlığı gibi belirtilerin varlığında mutlaka bir sağlık kurumuna başvurulması gerketiğini belirtti..

Alerjik hastalıkları olanların herkes gibi koronavirüs enfeksiyonundan korunmak için gerekli kurallara uyması gerektiğini hatırlatan Güçlü, "Toplumun tüm kesimi için uyulması gereken kurallar bahar nezlesi olan kişiler için de geçerlidir. Bu kurallar, diğer insanlarla etkili mesafenin korunması, ellerin sık sık ve yarım dakika süreyle sabunla yıkanması, kalabalık ortamlarda maske kullanılması olarak özetlenebilir" dedi.

Yorumlar

YORUM YAZ