Koronavirüs beyindeki gri maddenin hacmini azaltıyor

Abone Ol 

ABD’li bilim insanları yeni tip koronavirüsün beyni nasıl etkilediğini ortaya koyan yeni bir araştırma yaptı. Araştırmacılar, koronavirüsün vücudun hareketlerini düzenleyen beyindeki gri maddenin hacminin azalmasına neden olduğunu belirterek, ardından tutarsız davranış, zayıf hafıza, halüsinasyon, beyin sisi ve yorgunluk gibi durumların yaşandığını ortaya koydu.

Koronavirüs beyindeki gri maddenin hacmini azaltıyor #1

Hücre gövdelerinde gri madde

Kovid-19 nedeniyle hastaneye yatırılan hastaların yaklaşık yüzde 15'i nörolojik problemler yaşıyor. Ciddi derecede hasta hastalarda daha sık görülen semptomlar arasında bilinç bozukluğu, beyin sisi ve halüsinasyon yer alıyor. Bununla birlikte, daha önce Kovid-19'un beyin üzerindeki fiziksel etkileri tam olarak anlaşılamamıştı.

Atlanta'daki Georgia Eyalet Üniversitesi liderliğindeki araştırmacılar, İtalya'nın Brescia kentindeki bir hastanede nörolojik semptomlar için değerlendirmeye giren hastaların tomografi taramalarını analiz ettiler. Ekip, hastaların beyinlerinin dış katmanında veya korteksinde çoğunlukla nöronların hücre gövdelerinden oluşan gri madde miktarının azaldığını keşfetti.

Çalışmada incelenen toplam 120 hastadan 58'inin Kovid hastası olduğu, 62’sinin ise negatif test ettiği belirtildi.  Ekip, iki grubu yaş, cinsiyet ve diğer hastalıklara göre eşleştirdi. Araştırmacılar, ikinci grupta gri madde hacminde önemli bir fark görmezken, Kovid-19 hastaları arasında çeşitli farklılıklar buldular.

Koronavirüs beyindeki gri maddenin hacmini azaltıyor #2

Nörolojik semptomları artırıyor

Sonuçlarda, oksijen tedavisine ihtiyaç duyanlarda, ihtiyaç duymayanlara kıyasla beyinlerinin ön loblarındaki gri madde hacminin azaldığı görüldü. Ön bölgelerdeki daha düşük gri madde hacminin söz konusu hastaların hastaneden taburcu olmasının ardından 6 ay sonrasına kadar devam eden şiddetli nörolojik semptomlarla bağlantılı olduğu görüldü. Aynı durum hastalıkları sırasında ateşi olan hastalarda da gözlemlendi. 

Neurobiology of Stress dergisinde yayınlanan çalışmada, beynin frontal bölgelerindeki gri maddedeki azalmanın ajitasyon (genel olarak kişisel ruh bozukluğu nedenlerine, aynı zamanda çevrenin tutum ve davranışına da bağlı olarak davranışsal ve ruhsal heyecanlılık şeklinde beliren az ya da çok tutarsız aşırı davranış) ilişkili olduğunu buldu ve bu durum, iyileşen hastaların sıklıkla deneyimlediği ruh hali değişikliklerinin altında yatabileceklerini düşündürdü.

Üç kurumdan oluşan Nörogörüntüleme ve Veri Bilimi Çeviri Araştırma Merkezi'nin (TReNDS) yöneticisi ve Georgia Eyaleti'nde psikoloji profesörü olan kıdemli yazar Vince Calhoun, “Kovid-19  hastaları için nörolojik komplikasyonlar giderek daha fazla belgeleniyor. Şizofreni gibi diğer duygudurum bozukluklarında da gri maddede bir azalma olduğu gösterilmiştir ve muhtemelen gri maddenin nöron işlevini etkileme şekli ile ilgilidir ” ifadelerini kullandı.

Diğer taraftan, bilim insanları çalışmanın sonuçlarının hastaların uzun vadeli sonuçlarını belirlemek veya tedavi seçeneklerini değerlendirmek için kullanılabileceğini bildirdi. Çalışmanın yazarları, Kovid-19 enfeksiyonun ateş veya oksijen eksikliği nedeniyle belirlenen beyin bölgelerine dolaylı olarak zarar verebileceğini ifade etti.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu