Korkusuzca hayır diyebilmenin yolları!

Bazen istemediğiniz yerlerde gönül kırmamak için bulunup, ısrarcı tavırlara karşı hayır diyemiyor musunuz? İşte hayır diyebilmenin basit yolları...

Abone Ol 

Kendi değerinin farkında olmak

İş ya da sosyal hayatınızda arkadaşlarınızdan çeşitli teklifler alıyor olabilirsiniz. Belki de zaman zaman bu teklifleri gönülsüzce kabul ediyorsunuz. Kalbinizi kıran, sizi strese sokan bu durum bir alışkanlık haline dönüşmeden çözüm bulmanız sizin için faydalı olacaktır. Çünkü bu şekilde davranarak başkaları kırılmasın diye kendimizi kırıyor ve kendimize değer vermemiş oluyoruz.

Kendine Değer Vermek ve Sevilmek – Gonca Kubat'la Hayata Farklı Bak

Alternatif sunmak

Diyelim ki iş arkadaşınız size bir rapor pasladı ve o an çok yoğun olmanıza rağmen yanlış anlaşılmaktan korktuğunuz için kabul etmek zorunda kaldınız. İşte bu durumu çözmek için alternatif sunma yöntemini kullanmanız çok faydalı olacaktır.  Burada hayır demediğiniz için karşınızdaki kişi aslında sizin ona yardımcı olmak istediğinizi de anlamış olacak. Örnek diyalog: Setenay şu raporu hemen yetiştirebilir misin? Cümlesine karşılık şu cevabı verebilirsiniz: Şu an meşgulüm ancak eski raporlarımı sana verebilirim oradan yardım alabilirsin.

Çalışan bağlılığı için gerekli 10 temel unsur - İK Blog

Sebebinizi belirtin

Karşınızdaki insana karşı dürüst olun. Açıkça ne sebeple bir şeyleri yapmak istemediğinizi belirtin. Her zaman büyük bahanelere ihtiyacınız yok. Bazen sadece enerjiniz olmadığı için bile bir işi yapmak istemeyebilirsiniz. Bunun çok doğal bir durum olduğunun farkında olun ve sebeplerinizi açıkça belirtin.

Çok Konuşan İnsandan Nasıl Kurtulunur? | Psikoloji Bilgisi

Israrlara karşı tavrınızı değiştirmeyin

Belki ilk adımı atıp ”hayır” diyebildiniz. Ancak karşı taraf hala istediğinde ısrarcı. Bu durumda pes edip ”Tamam o halde” demek yerine sebeplerinizi hatırlayın ve bu durum için karşı tarafı anladığınızı ancak yapmanız gereken işleriniz olduğunu açıkça söyleyin. ”Israrını anlıyorum ancak dediğim gibi maalesef sana yardımcı olamayacağım.” demekten çekinmeyin.

Zor zamanlarda güçlü kalmak için “A-B-C Formülü” - İK Blog

Peki siz hangi tarafsınız?

Israr eden taraf mısınız yoksa ısrara maruz kalan mı? Eğer kendi istekleriniz için karşı tarafa sürekli ısrarcı bir tavır sergiliyorsanız lütfen bu tavrınızı artık bir kenara bırakın. Bazen insanlar sırf sizi kırmamak için isteklerinize boyun eğiyor olabilir. Belki zamanı olmasa da sırf sizinle kavga etmemek için size ”evet” diyor olabilir. Lütfen empati kurun ve her isteğiniz gerçekleşemeyeceğinin farkında olun. Bu şekilde kuracağınız ilişkiler daha sağlıklı olacaktır.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu