Köpek balıklarını keşfe hazır mısın

Dinozorlardan bile yaşlı köpek balıklarından korkuyorsanız tanımak için onlara bir şans vermelisiniz.

Hafta sonu için plan yapmadıysanız köpek balıklarını yakından görmeye ne dersiniz? Dünyanın 51 noktasında bulunan akvaryum zinciri Sea Life'ın İstanbul'da da var. Belki de hafta sonu su altı dünyasını keşfe çıkmak için iyi bir tercih olabilir. Çocuklarınızı da yanınıza alıp onlara bilgi ve eğlence dolu bir gün yaşatabilirsiniz.

Gidin ve dinozorlardan bile yaşlı köpek balıklarını yakından görün. Köpek balıkları 420 milyon yılı aşkın süredir denizlerin kralı olarak biliniyor ve evet, bu dinozorlardan bile yaşlı olduğu anlamına gelir.

Köpek balıkları kimdir

Köpek balıkları hakkında şöyle biraz bilgilenelim. Bir kere çok çok küçük sesleri bile duyabiliyorlar ve hatta sesin hangi taraftan geldiğini de anlayabiliyorlar. Görme duyuları da fazla gelimiş, ancak körelmeye de mahkum gibi. Çünkü suyun çok derinlerinde yaşıyor ve burası da oldukça karanlık; bu sebeple görme yetisini kullanmasına pek gerek yok.

Yine de en fena çalışan duyuları kesinlikle koku alma. Çünkü o mükemmel burunlarıyla 3 kilometre öteden kan kokusunu alabiliyor.

Ve sağlıklı bir köpek balığı ortalama 20 - 30 yıl kadar yaşıyor. Abartıp 100 yıl yaşayanlar da varmış ama, bu bilgiye de rastladım.

Köpek balığı türleri

Köpek balığının bilinen bilinmeyen birçok çeşiti var. Ama özellikle bu akvaryum için konuşacak olursak "kum kaplanı, çekiçbaş, hemşire, zebra, gri yüzgeçli, siyah yüzgeçli, gitar" gibi türlerden köpek balıklarına rastlamak mümkün.

Bir de sürpriz olarak "caretta caretta" cinsi dev kaplumbağa Dilek'le de tanışabilirsiniz. Dilek, geçtiğimiz yıl başından ağır yaralı şekilde bulunmuş olan dev kaplumbağa. Şu aralar denize bırakılacağı günü bekliyor ve o gün gelene kadar da burada misafir.

Köpek balıkları insan yer mi

Köpek balıkları, "insan yiyen balık" olarak da bilinir. Ama bu da yine bir genelleme ile doğru bilinen yanlışlardanmış aslında. Yani şöyle ki, köpek balıkları ısırdığı insanın bir deniz memelisi olduğunu hemen anlıyor ve bırakıyormuş. Yani kolumuzu, bacağımızı mideye indirmeden deniz memelisi olmadığımızı anlar diye düşünmek istiyorum bu durumda.

Doğal beslenme kaynakları büyük balıklar, deniz memelileri, mürekkep balıkları ve tabii diğer köpek balıkları... Görüldüğü üzere bu menüde biz yokuz...

Ee o zaman bir şans verip gidip görmek gerek...

Keyifli hafta sonları dilerim...

Damla Karakuş

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ