Köpek sağlığına uygun tasma nasıl olmalı

Tasmanın boyası, kumaşı ve tasarımı gibi birçok etken sevimli dostlarımızın sağlığını etkileyebiliyor. Peki, köpek sağlığına uygun tasma nasıl olmalı? İşte tüm detaylar...

Tasmalar, sevimli dostlarımız ve bizim için oldukça pratik ve hayatı kolaylaştıran aksesuarlardır. Ancak doğru ve sağlıklı seçimler oldukça büyük önem taşıyor. Tasmanın yapımında kullanılan malzemeler, boyası ve kumaşı bazı köpeklerde alerjiye sebep olabiliyor. Bütün bunları göz önünde bulunduracak olursak, tasma seçimi evcil hayvanlarımız için son derece önemli bir husus.

Ünlü bir göğüs tasması firmasının Türkiye temsilcisi Yeşim Gülsel, köpek sağlığına uygun tasma modellerini anlattı.

İdeal tasma tasarımı nasıl olmalı

Bir boyun tasmasının ideali olamaz aslında. Bilinçli olarak, ürünlerimizi boyun tasması olmadan hazırlıyoruz. Köpeğin boynunda küçük bir alana etki eden kuvvetler köpeğin boynundaki son derece hassas parçalara zarar verebileceğinden, ürün yelpazemizde asla bir boyun tasması bulunmuyor. Bu nedenle, köpeğin hassas boyun bölgesinde baskının gerçekleşmediği ve çekme kuvvetlerinin çok daha iyi dağıtılabildiği harness dediğimiz boyun tasmalarına odaklanıyoruz.

Köpeği boğmayan boyun tasarımlarında, köpeğin hareketinin kısıtlanmamasına özellikle dikkat edilmeli. Köpeğin vücuduna uyum sağlayan esnek malzemeler kullanılarak, eklem veya kas hareketini kısıtlamayan serbest bir omuz alanına sahip 3 boyutlu rahatlığa uyum sağlayarak üretilmelidir.

İdeal bir tasarım için basınç noktalarına karşı koruma sağlayan yastıklı tokalar ve tasma için güvenli bir bağlantı noktası da çok önemlidir. Ortalama olarak bir köpek tasmasının ağırlığı 280 gr. 3-4 kg arasındaki küçük bir köpek için tasmanın bu ağırlığı, vücut ağırlığının% 8'ini temsil eder. Bunu ortalama 89 kg olan bir erkek ağırlığıyla karşılaştırırsak, bu kişi 7 kg'dan daha ağır bir palto giyecektir.

Bunun çok ağır olduğunu ve özellikle de hoş olmadığını hayal edebilirsiniz. Çünkü ortalama tüy ağırlığı 1,7 kg'dır ki bu da insanların vücut ağırlığının yaklaşık %1,9'u kadardır. Bunu küçük köpeklere aktarırsanız, 66,8 g'lık bir köpek için kabul edilebilir bir ağırlığa yol açar.

Düşük kaliteli malzemeler, köpeğinizin sağlığı için risk taşır, bu da derinin aşınmasından alerji ve yaralanmalara kadar yol açabilir.

Kötü bir boyun tasması tasarımı, boyun omurgasında yaralanmalara, tiroid, gırtlak veya trakeadaya, hassas boyun damarlarının zedelenmesine neden olabilir. Bu nedenle tasmaların gerilim dağılımının, köpeğin boynunu zorlamayacak şekilde tasarlandığından emin olun.

Köpeğin vücuduna oturmayan bir emniyet kemeri kullanmak da köpeğin güvenliği ve sağlığı için büyük bir tehlike oluşturur.

Kalabalık yerlerden kaçının

Evde kalırken köpeğinizi meşgul etmenin iyi bir yolu, eğitim egzersizlerinden oyun seanslarına kadar değişen bazı "Ev Okulu” seansları yapmaktır. Tabii ki bu aynı zamanda köpeğe de bağlıdır, bazıları bazı numaralar yapmayı severken, diğerleri gizli nesne oyunları yapmayı veya top oynamayı sever.

Köpeğinizi gezdirirken bile sosyal mesafeyi korumak gerekir. Bunu yapmak için kalabalık yerlerden ve zamanlardan kaçının. Köpeğinizi nerede ve ne zaman yürüyüşe çıkarmak istediğinizi planlayın. Köpeğinizi gezdirirken, onu kısa bir tasma ile tutun. Köpekler genellikle diğer köpekler ve insanlarla temasa geçmek ister. Ancak katı olmanız ve mesafeyi korumanız gerekir.

Yorumlar

YORUM YAZ