Kontak lensler

Kontak lensler hakkında sahip olmamız gereken detaylar

Kontak lensler de, tıpkı gözlükler gibi kusurları düzeltir. Ancak gözün kornea tabakasının hemen üstüne yerleştirilirler. Gözdeki kırma kusuruna göre dereceleri değişir.

Kontak lensler, miyop ve hipermetropinin yanı sıra, belli numaraya kadar astigmat da düzeltebiliyorlar. Son yıllarda lens teknolojisinde oluşan gelişmeler, lens kullanımını daha konforlu hale getirmiştir. Oksijen geçirgenliklerinin artması, gözlerin lensleri çok daha kolay tolere edebilmesine olanak tanıdı.

UZMANLARIN TAVSİYESİ

Lens kullanmak belli bir alışma süresi gerektirir. Ancak lensin en doğru şekilde tutulup, gözün yüzeyine oturtulması kısa bir sürede öğrenilir. Göz belli bir süre içinde lense alıştığı için, çoğu kişiye göre lensleri takmak kadar basittir. Lensler bütün gün boyunca rahatlıkla kullanılabilir. Ancak uzmanların tavsiyesi, gece uyurken lensleri çıkarmaktır.

Şeffaf lensler gözün yüzeyine oturtulduğu için dışarıdan fark edilmez. Lens kullananlar, günlük hayatlarını en az gözleri bozuk olmayanlar kadar rahat sürdürebiliyorlar. Tüm spor ve aktiviteleri yapabiliyorlar.

Lenslerin bakımına önem vermek, kullanırken gerekli hijyen şartlarını yerine getirmek gerekiyor. Aksi takdirde, enfeksiyonlara yol açabiliyor.

Kullanımı kolay olmadığı için çocuklar tarafından kullanılmıyor. Uzun süre kullanım sonucunda "kontak lens toleranssızlığı” olarak tanımlanan göz kuruluğuna bağlı bir durum ortaya çıkabiliyor. Ancak bu durum tedaviyle ortadan kalkabiliyor.

Yorumlar

YORUM YAZ